alleen. Ten eerste is dan de kans op succes grooter en verder geschiedt dit ten behoeve der eigen veiligheid. De aanvalswapens zijn ook hier weer machine-geweren (in de toekomst mogelijk machine-kanonnen)bommen, enz. Als beschermingsmiddelen tegen deze aanvallen worden eigen jachtvliegtuigen bestemd, welke, door de vijandelijke aan te vallen, een veilige zone om den waarnemenden ballon moeten scheppen verder anti-luchtvaart- geschut en mitrs. Een tijd lang heeft men ook de z g. ballon barrage toegepast, bestaande uit een net van draden, welke ge spannen waren tusschen kleinere bewakingsballons rondom den waarnemingsballon heen. Deze draden bleken echter eveneens een groot gevaar voor de eigen vliegtuigen op te leveren, aangezien zij ook overdag absoluut onzichtbaar waren. Deze barrage werd daarom al heel gauw niet meer toegepast. Tegen het vijandelijk anti-luchtvaartgeschut werden contra- battn ingezet. Een ander middel was, om den ballon zeer snel omlaag te halen. Zoo de opstijgingsplaats en de omgevingervan in het terrein er zich toe leende, kon dit snel omlaaghalen ook geschieden door het zich zeer snel verplaatsen der vrachtauto, waarop de motorlier gemonteerd was. Werd ten slotte de ballon toch getroffen, dan bleef den waarnemer niets anders over, dan zich te redden door middel van een parachute of valscherm. Later werden valschermen gecon strueerd, welke aan den ballonkorf zelf bevestigd waren zoodat deze korf in zijn geheel langzaam omlaag kon gaan. Op beide manieren werden in den oorlog honderden het leven gered. Volgens een D. opgave zijn in den afgeloopen oorlog door het anti-luchtvaartgeschut in de jaren 1916, 1917 en 1918 ruim 1500 Geallieerde jachtvliegtuigen omlaag geschoten. Aan D. kant zullen derg. verliezen echter wel niet minder geweest zijn. Omtrent het nut, dat de ballon voor de art. waarneming heeft gedaan, diene b. v. het volgende: Gedurende den aanval op Verdun in 1916, werden door 22 Fr. ballons 1064 vijandelijke battn en stukken op de kaart vastgelegd; gedurende de periode van 17 tot 22 Augustus 1916 werd het vuur geregeld voor 1078 Fr. batterijen en stukken. III. De ontwikkelingsgang der Artillerie-waarneming. Voor namelijk in de laatste 50 jaar heeft de tactiek t. o. v. de Art. een algeheele wijziging ondergaan. Zoolang men nog glad geschut had, was de richter de persoon, die niet alleen zijn vuurmond direct op het doel richtte, maar tevens het vuur waarnam en dienoveieenkomstig zijn kanon de noodige correcties gaf. Deze methode was natuurlijk allesbehalve Enkele zware Fr. vliegtuigen (o. a. Bréquet, Voisin) hadden een derg. kanon aan boord (kal. 3,7 c.M.). Beweerd wordt ook, dat het jacht vliegtuig van den Fr. kapitein Guynemer van een derg. kanon was voorzien (zie onder: I Vliegtuigen). 321

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 27