eenige ordonnansen gezonden naar de neven Batons; deze off. moet een overzicht krijgen van het beloop en de bezetting van de weerstandszöne van dat neven Baton en den eersten nacht, onge acht den gevechtstoestand en de beschieting, de voorste weer- standslijn langs gaan en zulks herhalen na eiken aanval. Voorts maakt hij schetsen van de opstellingen en neemt eiken nacht de verbinding op met zijn Bat.-Comdt. De commandant van het Baton, waaraan hij is toegevoegd, mag over dezen off. beschikken v. z. v. zijn dienst als verbindingsoff. dit toelaat, doch in géén geval gedurende een gevecht, omdat hij dan het oog en oor van zijn eigen comdt moet zijn. Het uitzenden van een verbindingsoff. door den Regts-Comdt, in stede van door den Bat.-Comdt wordt ondoelmatig geacht, omdat de aansluiting en verbinding van de Batons in de voorste linie hoofdzaak is. Omtrent de aan te leggen verbindingen wordt medegedeeld, dat de gewichtigste verbinding is die van het Baton in de voorste linie met de art., die het Regt moet steunen1); dit moet steeds eene dubbele verbinding zijn, en bovendien bij mist bestaan uit een keten van ordonnansen. De verbindingsoff. van de art. moet zich volgens de oorlogs ervaring ophouden bij het voorste Baton en niet bij den Regts- comdt. Daarop volgt de verbinding van den Bat.-Coindt met één der voorste compn; verbinding met alle compn, indien deze naast elkander zijn geplaatst, zou te veel pers. en mat. vereischen. Zijn de 3 compn achter elkander opgesteld, dan kan met één lijn de verbinding tot stand worden gebracht met alle comp.-comdtn (ook een voordeel verbonden aan deze wijze van opstelling). Dan volgt de verbinding met het Baton in de 2e linie, en in de laatste plaats die met den Regts-comdt. Deze laatste verbinding wordt helaas maar al te dikwijls als de voornaamste beschouwd, doch men vergeet dan, dat bij de verdediging een snel ingrijpen van de art. hoofdzaak is en dit slechts te verkrijgen is door een goed werkende verbinding met die art. Voorts moet de Regts- comdt zijne reserve eerst inzetten, wanneer de Batons van de le en 2e linie den aanvaller niet meer kunnen tegenhouden. Het ingrijpen van de art. mag hoogstens eenige minuten duren, dat van het 2e Baton onderdeelen van een uur, terwijl tot het oogen- blik, waarop de aanval van het reserve-baton zich doet gevoelen ongeveer 3 uren zullen verloopen. De Regts-comdt behoort zich zoo eenigszins mogelijk op te houdei: op de standplaats van den Comdt van de art., die de verdediging in zijn vak steunt; dan kan hij steeds op de hoogte blijven van de berichten, die deze ontvangt. Moet de art. deze verbinding niet tot stand brengen 296

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 2