tijd) zal voor dit werk inf. moeten worden beschikbaar gesteld, waaraan toegevoegd enkele pioniers voor het maken der vlotten en, behalve het eigen kader, een paar man geniekader voor het uitzoeken der goede bamboe en het geven van de noodige tech nische aanwijzingen, waardoor de tijd kan worden teruggebracht tot 20 uur. Doch al moeten de pioniers zelf de bamboe kappen en kan dit ter plaatse geschieden, dan nog zal de noodige tijdsduur maar 24 uur bedragen, zoodat men kan rekenen in oorlogstijd (dus met de noodige niet-technische hulp) een vlotbrug van 70 a 80 M. te slaan in ongeveer 18 uur. Een tijdsduur van 4 of 6 uur voor het slaan van een vlotbrug of eenige andere brug van behoorlijke overspanning, zelfs onder de meest gunstige factoren, is n. m. m. iets onbestaanbaars. Voor cav. is dezelfde brug geschikt, alleen moet dan het dek dubbel worden gemaakt. Alsdan kunnen ook treinvoertuigen er gebruik van maken. Voor veld-art. is deze brug, wat de breedte betreft, geschikt (is zelfs 2 M. voldoende), echter niet wat draagvermogen aangaat. De brug zal dus sterker moeten worden gemaakt, o. a. door de vlotten uit drie zwaardere drijvers te doen bestaan, de verbindings regels, de dwarsdragers en de schraagbeenen te verdubbelen, de Iangsliggers h. o. h. 30 c. M. te leggen en het dek te verdubbelen. Het slaan van deze brug zal ook met behulp van inf. voor het niet-technische werk in ongeveer 30 uur kunnen geschieden. Niet te vergeten toch is hierbij, dat het dubbele dek den meesten arbeid vordert. 5. OPMERKINGEN BETREFFENDE ST A ATSMOBILIS ATIE EN MUNITIEAANMAAK 1door Ir. F. L. H. Dessauvagie. Bij het lezen van het artikel over „Staatsmobilisatie" door den Luit.-Kol. H. L. LALAU, in het orgaan No. 65 van de I. K. V., viel mij op blz. 11 de conclusie op, welke de schrijver had getrokken uit de studie van den heer L. A. van Roijen gepubliceerd in de 111c Aflevering van de Nederlandsche Vereeniging_ t. b. v. Krijgs wetenschappen 1920 1921: „Voor de vervaardiging van pro jectielen en buizen zijn geen geoefende vaklieden noodig". Mij komt deze uitspraak, vooral voor hen die buiten de techniek staan, zeer gevaarlijk voor; zij zou toch bij oppervlakkige lezing licht den indruk kunnen geven, dat men het projectiel in iedere werkplaats zou kunnen uitbesteden, terwijl de menschen uit de practijk en degenen die er intiem mee kennismaken, ik denk hier aan de Commissie van Proefneming er wel anders over zullen denken. Ter publicatie ontv. 25-3-'22 Red. l.M.T. 331

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 37