van de redenen, dat men bedrogen uitkomt, wanneer men ver wacht, dat de particuliere industrie ingeval van nood direct zal kunnen bijspringen. Di Oud-minister van Oorlog, N. Bosboom, merkt hieromtrent in zijne beschouwingen over het verslag der Legercommissie van 17 November 1917^ ('s-Gravenhage. De Gebroeders van Cleef 1921), het volgende op: ,,ln 1914 werd voor den aanmaak van de stalen bussen der moderne projectielen een beroep gedaan op de Ned. Nijverheid, met name op de fabriek „Werkspoor" (een der voornaamste metaal-fabrieken in Holland)doch na een getob van zes maanden, was het deze fabriek nog niet gelukt biuikbaie bussen te persen; bij het schieten braken zij in den vuurmond. De vervaardiging der buizen en de verdere samenstelling dezer pro jectielen, was en bleef het werk der Art.-Inrichtingen. In plaats van het zeer samengestelde moderne projectiel werd door het inmiddels opgerichte Munitie-bureau als noodprojectiel een granaat ontworpen, die veel minder uitwerking beloofde, maar die in samenwerking tusschen de particuliere Nijverheid en de Munitie fabriek gemakkelijker in grooten getale kon worden aangemaakt". Ook in de buitenlandsche litteratuur kan men veel vinden om trent de treurige ervaringen, die de oorlogvoerende Staten in het beo-in van den oorlog hebben opgedaan betreffende de hulp van de particuliere industrie. Ik zal slechts een en ander citeeren uit heto-een de Ingénieur des constructions Navales H. Berger in zijn artikel La Fabrication des obus de 75 m. M. par l'Industrie in de Revue d'Art., afl. Mei 1921, daaromtrent zegt:^ „Le service des constructions Navales de Brest ne disposait a 1 ouverture des hostilité's d'aucun outillage ni d'aucun entrainement special pour Ia fabrication des projectiles qu'on allait, tout a fait a 1 improviste, lui demander de pousser de la facon la plus active. Le même pro- blème se posait pour lui que pour le reste de l'industrie, a laquelle s'adressait aussi le même pressant appel". Betreffende munitie-arbeiders merkt hij verder op: „Le personnel qu'on pouvait affecter a la fabrication des obus se trouvait trés lixnïté, au moins dans les spécialités les mieux designées pour ce travail; c'était toute une formation nouvelle a entreprendre pour les ouvriers". Men vergist zich bovendien leelijk, wanneer men denkt de werk wijze, die de werkman zich in de practijk heeft eigen gemaakt, gemakkelijk te kunnen veranderen, vooral geldt dit voor den Inlander. Ik zag goedgeoefende draaiers bang en huiverig worden, toen ze voor de eerste maal aan den zwaren draaibank met één enkelen gang een dikken schil van de hard-stalen projectiel-bus moesten afdraaien (een der meest eenvoudige vóórbewerkingen) en het duurde vaak vrij lang, voordat zij zich aan zoo'n bewerking konden wennen. En de Gevolgen? „Les résultats sont encore présents a la 333

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 39