Aangezien in den Stellingoorlog op de standplaats van den A.-C. een grooter aantal personen belast is met de waarn.- en verb.- dienst, verdient het m. h. o. op de zichtbaarheid aanbeveling, dat de Regts-Comdt zich op die plaats niet ophoudt, doch op korten afstand er vandaan en verbonden inet dien comdt. Een goede regel zou zijn om voor te schrijven, dat in kritieke o ogenblikken een comdt noch diens adjudant, aan de telefoon geroepen mogen worden. Men moet het telef.-personeel zóódanig opleiden, dat dit volkomen voor zijn taak berekend en in staat is bevelen juist over te nemen en mededeelingen zuiver over te geven De hoogere bevelhebbers moeten niet veel inlichtingen laten inwinnen, doch aannemen, dat de onder-comdtn berichten zullen zenden, zoodra er iets te vermelden valt 2); de bevelvoering moet zich kenmerken door rust! Gedurende den oorlog is weder gebleken, dat de ordonnansen het zekerste en meest betrouwbare middel zijn voor eene goede verbinding, vooral als hun dienst als volgt is geregeld: Per Baton heeft men 4 vaste ordonnansen ingedeeld bij den staf; voorts zendt elke comp. bij het begin van het gevecht 6 ordonnansen naar den Batons-Comdt, van wie er onmiddellijk 4 teruggaan naar de comp. en dus den te doorloopen weg kennen. Alle ordonnansen melden zich bi] vertrek en terugkomst bij den Staftamboer, die van elk hunner aanteekening houdt van tijdstip van vertrek en terugkomst. Uit de tijdsduren benoodigd voor het overbrengen van een bevel kan worden nagegaan, of, in spoedeischende gevallen, een bevel nog op tijd kan worden ontvangen, terwijl uit het abnormaal lang wegblijven van een ordonnans de conclusie kan worden getrokken, dat"hem een ongeluk is overkomen, waarop een herhaling van het betrokken bericht kan worden gezonden en die ordonnans kan worden opgezocht. Gedurende den nacht worden de verbanden z. m. hersteld; de comp.-comdt doet dit in zijne comp. en met de neven-compn, waar toe hij persoonlijk langs het front van zijne afd. en neven-afdn gaat; ook herstelt hij het verband met de onder zijne bevelen gestelde hulpwapens. De Batons-Comdt doet hetzelfde voor zijn Baton, de neven-batons en de hulpwapens. Aangezien de mitrs (lichte en zware) de kern van de verdedi gende kracht van de modern uitgeruste inf. vormen, moet de samenwerking van dat hulpwapen met het hoofdwapen zeer innig zijn. De oorlogservaring leerde, dat deze samenwerking nog al eens te wenschen overliet en slechts te verkrijgen was, indien men de comdtn van de hulpwapens onder de bevelen stelde van de inf.- comdtn, aan wie zij toegevoegd waren. Hieraan ontbreekt nog veel bij onze telefoonpatrs. 2). De practijk leert anders! 297

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 3