De vervaardiging van oorlogsmateriaal in algenreenen zin, zal den fabrikant vaak in tweestrijd brengen. Waar hij in oorlogstijd in de gelegenheid is om voor particulieren aanmaak de prijzen te vragen, die hij wenscht, kan er voor hem slechts weinig geneigd heid bestaan om tegen beperkte winst voor den Staat te werken. Naast de projectiel-aanmaak zal in een deel (een zoo groot mogelijk deel) der fabrieken nog andere aanmaak geschieden voor particuliere doeleinden, deels omdat daar grootere behoefte aan zal bestaan, deels omdat een gedeelte der werktuigen voor den projectiel-aanmaak niet geschikt is. Het gevolg daarvan is, dat de aandacht van de Directie der fabriek van den projectiel- aanmaak wordt afgetrokken; aan maatregelen om de massa productie te kunnen vergrooten, zal men bijv. niet denken. Men kan concentratie verkrijgen, door fabrieksruiniten uitslui tend in te richten voor de fabricage van één artikel, waarbij de uitrusting aan werktuigen samengesteld zal moeten worden, zooals de meest geraffineerde massa-productie van het artikel vereischt. Die uitrusting zal men moeten verkrijgen door overneming van werktuigen uit verschillende fabrieken. Van een zoodanige centrale fabriek, onder leiding van deskundigen, kan men alleen heil ver wachten, zoowel wat betreft de kwaliteit en de kwantiteit der productie, als uit een economisch oogpunt. Hoe meer een artikel zich voor massa- of serie-aanmaak eigent, des te grooter zal steeds het voordeel beteekenen van centralisatie van den aanmaak. Natuurlijk heeft centralisatie ook hare nadeelen. Het zal eenigen tijd duren, voordat zelfs onder uitstekende leiding, al het mat. en het pers. zoodanig is gegroepeerd, dat h'et centrale bedrijf behoor lijk kan produceeren, doch de voorbereiding kan hierbij het hare er toe bijdragen om dien tijd tot een minimum te reduceeren. Ten slotte nog een enkel woord over de grondstoffen voor de projectiel-fabricage. Van de materialen, die in oorlogstijd verwerkt zullen moeten worden, moet in vredestijd óf eene voldoende hoe veelheid binnenslands zijn opgelegd, öf binnen zeer korten tijd verkregen kunnen worden. Dit laatste zal voor ons wel een factor zijn, die we gevoeglijk kunnen uitschakelen. 'Voor het projectiel-staal zal de eenige mogelijkheid zijn, opleg ging in de gewenschte vormen van de gewenschte analyses. Wel beschikken we op Java over een tweetal staalgieterijen, maar zonder behoorlijk walsbedrijf zijn deze voor de projectiel-fabricage vrijwel waardeloos. De gietijzeren projectielen worden direct gegoten, de fabricage is veel eenvoudiger, ijzergieterijen zijn aanwezig, het zal alleen de vraag zijn, of op Java genoeg bruikbaar materiaal aanwezig is om dit tot de gewenschte hoeveelheid projectielen te verwerken. 336

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 42