De tir.-Iinie is steeds ijler geworden, en wordt een tusschen- ruimte tusschen de tirailleurs van 10 a 12 pas tegenwoordig als de meest gewenschte geacht. Bij deze tusschenruimte beslaat de groep een frontbreedte van 100 a 120 pas, waardoor de leiding van den groeps-comdt zich minder zal doen gevoelen en de tirail leurs zelfstandiger zijn geworden. Teneinde aan dit bezwaar tege moet te komen, kan men öf de beide manschappen van een rot 3 pas tusschenruimte doen nemen en 15 a 20 pas tusschen de rotten, of de tirailleurs in de groep 6 pas van elkander plaatsen en de groepen met 60 pas tusschenruimte opstellen. Het systeem om de tirailleurs met gelijke tusschenruimte gelijk matig over de geheele linie te verdeelen wordt het lineaire stelsel genoemd, terwijl het nemen van kleinere tusschenruimte i n de groepen en grootere tusschen de groepen wordt aangeduid met den naam van schaakbordstelsel, omdat de groepen van de achter volgende linie zich dan achter de openingen van de voorste linie bevinden. De voordeelen van het lineaire stelsel zijn: le. meerdere onzicht baarheid, omdat de ijlere linie moeilijker te ontdekken is, vooral ook omdat bij het andere stelsel de achter de openingen van de eerste linie opgestelde groepen voor het oog samensmelten met die linie; 2e. de vijand wordt gedwongen zijn vuur over de geheele linie te verdeelen; 3e. het geeft meerdere waarborg voor het bewaren van de zijdelingsche aansluiting en van de bevolen marschrichting. Nadeelen zijn: 1. geringere invloed van den groeps-comdt; 2. vermenging van eenheden bij het verdichten van de linie; dit is vooral een nadeel, indien in een mitr.-groep een inf.-groep wordt ingeschoven, die niet op de hoogte is van de behandeling van den mitr., of niet geoefend is in het zijwaarts doorgeven van de in die mitr.-groep medegevoerde munitie of in het medevoeren van die munitie bij het voorwaarts gaan in geval munitiedragers zijn uitgevallen. Pfeifer wil dan ook voorschrijven, dat bij het ver dichten van de linie de manschappen van de mitr.-groep zullen aansluiten op de mitr. en de inf.-groep naar links en rechts uit zwermt met 30 pas tusschenruimte. De voordeelen van het schaakbordstelsel zijn: 1. Beteren invloed v. d. groeps-comdt; 2. de volgende linie kan tusschen de ope ningen van de voorste vuren (dit geldt hoofdzakelijk voor de I.-mitrs)3. vermenging van groepen wordt voorkomen, omdat de versterking van de tir.-linie geschiedt door opvulling van de openingen tusschen de groepen der voorste linie (vooral een voor deel voor de l.-mitraiIleurgroepen)4. bij den stormaanval kunnen de inf.-groepen gemakkelijker voorbij de l.-mitr.-groepen snellen, zonder dat vuur te onderbreken. Nadeelen zijn: 1. de ervaring leert, dat de achterste groepen spoedig tusschen de voorste inschuiven en er dus een dichte linie 302

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 8