157'14 bracht verzachting in de ml. wetgeving en wel: 1°. wijziging van de exorbitante rechten van den G. G. in zooverre, dat de interneering vervangen werd door het stellen onder politie toezicht in een aangewezen plaats; 2°. de overdracht van de repressieve rechtsspraak der bestuursambtenaren aan politie rechters (juges de paix); 3°. uitbreiding van het aantal vrijstel lingen. De eigenlijke stoot tot de ingrijpende hervormingen, vastgelegd in de wet van 42'19, werd gegeven door een schrijven van 2511-'15 van Clémenceau en Leygues, voorzitters van de commissies voor buitenl. zaken der beide Kamers, aan den Prési dent du Conseil. In dien brief') werd aangedrongen op de vol gende hervormingen: 1°. een nieuw systeem van naturalisatie (gelijkstelling) van inl., zonder dat deze van hun persoonlijken staat behoeven af te zien; 2°. uitbreiding van het inl. kiezerscorps en waarborgen voor een onbelemmerd stemrecht. Vertegenwoordiging van inl. in een Conseil Supérieur te Parijs met administratieve en staatkundige controle op de Alger. zaken; 3°. regeling van de rechten der inl. vertegenwoordiging in de Délégations financières (Volksraad), Conseils généraux (Gew. raden) en Conseils municipaux (Gem. raden), voor wat betreft de verdeeling der uitgaven van de koloniale en locale begrootingen en de controle op de aanwending; 4°. onvereenigbaarheid van administratieve, met vertegenwoor digende functies; deelname van de inl. raadsleden aan de verkie zingen van burgemeesters; 5°. hervorming der inl. belastingen (inrpöts arabes); 6°. nieuwe waarborgen voor het inl. eigendom. Hoewel het deer. van 79'16, waarbij de plaatsvervanging werd opgeheven en bovendien een werkplicht (service dit auxi- liaire) werd ingesteld, de deelname van de inl. bevolking aan den oorlog steeds intensiever maakte, lieten de tijdsomstandigheden een wettelijke behandeling van de voorstellen Clénrenceau-Leygues niet toe. Nauwüjks was echter de wapenstilstand gesloten, of zoowel de Reg. als de afgev. Moutet dienden overeenkomstige wetsvoorstellen in, die den 42'19 kracht van wet verkregen. Uitvoerige beschouwingen vindt men hierover bij Piquet. In het kort zij de inhoud hier aangegeven 2) 1°. volledige gelijkstelling (naturalisatie) is een recht van ieder inh., die de voorwaarden in de wet gesteld, vervult. Hij heeft zich slechts te wenden tot de burgerlijke rechtbank, die onderzoekt, of zijn aanvraag in orde is en daarna zijn toelating tot het volledig statuut van Fr. burger uitspreekt; Piquet, pag. 56. 2). Zie Bajolle. 368

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 10