De technische voordeelen van het wapen werden reeds hierboven genoemd; wat betreft de tactische zou ik willen noemen: 1. Het wapen is licht en een lastdier is niet noodig. 2. Ook in geladen toestand behoudt het zijn handigen vorm, kan door een man gedragen worden, is direct tot vuren gereed, waar door in critieke momenten geen tijd voor afladen, opstellen en laden verloren gaat. 6. NOGMAALS DE HOOIKIST'), door Sacrum. In I. M. T. 1922 No. 4 werd de aandacht gevraagd voor de uit gebreide toepassing van den hooikist in het Fransche leger. Ten onzent moet thans bezuinigd, ook op de menages; zelfs loopt de populaire soep gevaar. Alvorens aan het ration te raken, worde eerst getracht op de brandstof te bezuinigen, wat, gezien de hooge prijzen van brandhout, zoden aan den dijk zet, door invoering van den hooikist. Zulks behoeft nagenoeg niets te kosten; in de maga zijnen van kleeding zijn pakkisten, afgekeurde stroozakken of dekens voldoende aanwezig; zaagsel, stroo, gedroogde alang-alang vereischen evenmin uitgaven, terwijl onze kookketels zeer wel voor het doel bruikbaar zijn, mits men de handvatten van de deksels scharnierend laat maken en in de ketels, bestemd voor het stoomen van rijst, losse bodems aanbrengt. Blijven nog over uitgaven aan draad voor het naaien der bekleeding, scharnieren, overslagen en spijkers. Men trachte echter geen brandstof te bezuinigen door het eten halfgaar in den hooikist te zetten, dat loopt op mislukking uit. De bezuiniging ligt daarin, dat het warm houden vervalt en men met eenig overleg het aantal vuren tot 2 kan beperken, doordat de hooikist de meest economische arbeidsverdeeling toelaat. Een voorbeeld moge zulks verduidelijken: 's Middags om half vier zet de kok op het eene vuur de soep op voor den volgenden dag, het vleesch gaat er Onmiddellijk in na ontvangst in den keuken. Op het andere vuur wordt eerst gebakken, wat voor het middageten noodig is, daarna wordt er de rijst voor het soepeten des anderen daags op gestoomd, welke, zoodra hij gaar is, de hooikist ingaat. Op hetzelfde vuur wordt daarna het water voor de morgenkoffie aan den kook gebracht, waarop de koffie er in gaat, even door koken en in een tweeden hooikist verdwijnt. Omstreeks 6 uur heeft de soep lang genoeg gekookt, dat het vleesch eruit kan, de soep kookt nog even door en verdwijnt in den derden hooikist. Onder de bedrijven door heb ben de koks gelegenheid gehad het brood te snijden, te smeeren en te beleggen voor het ontbijt. Zij zijn dus om 6 uur n. m. klaar en behoeven den volgenden morgen niet vroeger op te staan dan de overige militairen. 390 Ter publ. ontv. 7-l-'23. Red I.M.T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 32