dan tracht zij door stellingverwisseling dit te voorkomen, hiertoe z. m. de vuurdekking eener neven g.-m.-groep inroepende. Op deze wijze blijft zij hare taak tot het laatste oogenblik vervullen. Het deelnemen aan den stormaanval zelf zou dit on mogelijk maken en is daarom n. m. m. in den regel te ontraden. Tijdens deze beweging moet getracht worden de diepte- échelonneering te bewaren, de beide gew.-groepen (c. q. ook de niet ingezette g.-nr.-groepen) uit de achterste sectie hou den dus hun afstanden en blijven ter beschikking van den C.- comdt. Deze zal hen gewoonlijk doen volgen achter dié gew.- groepen uit het voorste échelon, wier beweging het snelst voort gang heeft. Het versterken en aanvullen van groe pen, dat vroeger zelfs bij vredesoefeningen de comp. in korten tijd geheel dooréénmengde, isverboden. „Zoolang van een groep nog één man overblijft, blijft zij een groep. Eerst wan neer de gr. minder dan 3 bruikbare mannen telt, mag zij tijdelijk bij een andere gr. van de sectie worden gevoegd. Zoodra echter een sterkte van 3 man wordt verkregen, d. w. z. die sterkte welke noodig is om zelfstandig als gew.- of als mitr.-groep te kunnen optreden, wordt de groep wederom zelfstandig"'). Deze zinsnede uit het Engelsche Inf. voorschrift zou bij ons ongewijzigd kunnen worden" overgenomen, zelfs kan onze g.-m.-groep bij een sterkte van 2 man nog zelfstandig optreden. Hierdoor blijft de comp. manoeuvreervaardig en hare organisatie ongewijzigd, met al de onschatbare voordeelen daaraan verbonden. Gelukt het ten slotte een gew.-groep haar tegenstander zoo kort te naderen, dat één bliksemsnelle korte sprong voldoende is om hem te lijf te gaan, dan nadert voor haar het beslissende oogenblik. Op het woord en voorbeeld van den gr.-comdt werpt de groep zich op haar vijand en tracht deze in een strijd van man tegen man te vernietigen. De samenwerkende g.-m.-groep snelt oogenblikke- lijk eveneens vooruit en nestelt zich in het veroverde steunpunt, van waaruit zij door flankeerend vuur de minder ver gevorderde nevengroepen ondersteunt. Het behaalde succes plant zich hierdoor vermoedelijk links en rechts voort, waar noodig blijven enkele groepen vastgebeten aan nog standhoudende nesten. Voor de aanvoerders is dit psychologisch het moeilijkste moment van den s t r ij d; orde en verband moeten hersteld, doorstormende manschappen vastgehouden, anderen doordrongen van het besef, dat thans nog slechts de eerste schrede op den weg naar het eind doel gezet is. De vuurkracht der comp., de g.-m.-groepen, plaatsen zich zoo snel mogelijk weder aan het hoofd, teneinde een tegen- 1). „Inf. Trainning" Vol. I. „Training" pt. 4a. Vertaling overgenomen uit het art. „Iets over de Aanw. bij de opl. der inf." door Ontrop, „Mil. Speet." 1923 Blz. 32. 410

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 52