tusschen een g.-m.-groep en een gew.-groep terdege ingestudeerd, dan is de opleiding der comp. grootendeels voltooid of, met de woorden der inleiding van het Fr. Inf. Regl „L'a chèvement dudressagedugroupemarqueladateoulacom- pagnie est mobilisabl e." Kapt. Altrichter schrijft in zijn reeds genoemde studie „Das Angriffsverfahren der Inf., stellt in seiner Gesamtheit einen riesigen Aufgabenkomplex, verbunden mit zahlreichen Problemen dar. Urn es beherrschen zu lernen, darf kein Fiihrer Miihe und Arbeit scheuen". 9. KARAKTERVORMING, KARAKTERLEIDING, KARAKTER KENNIS, door L. Tabbers 2). Het heeft mij, bij het lezen van geschriften van Duitsche, mili taire en niet-militaire, schrijvers dikwijls getroffen, dat men daarin sprak van „karaktervorming" ja, soms zelfs van „karaktervèr- vorming." Bij Fr. en Eng. schrijvers trof ik een zoodanige opvatting slechts zelden aan. Die plachten meer van „karakterk e n n i s" „karakter- leiding" e. d. te spreken. En terecht! Hebt gij, vaders onder de lezers dezes, wel eens getracht, het karakter van uw kind of kinderen te vormen of, nog erger, te vervormen? En, zoo ja, is u dat gelukt? Maakt U zelf te dien opzichte maar niets wijs. En, zoo ge zulks toch doet, treurt dan later niet bij de ruïne van uw ineengestort kaartenhuis. Een mensch, zelfs een kind, dat nog geen levenservaring opdeed, is geen kluit deeg of homp natte klei, welke men naar willekeur kan kneden. Probeert eens een hond, sedert duizenden jaren reeds de trouwe en aanhankelijke gezel van den mensch, de gewoonte af te leeren, zich, alvorens te gaan slapen, eenige malen om z'n verticale as te draaien, met z'n hondelijf tegen den vloer. Het zal u niet lukken, hem d,at te doen achterwege laten. Zijn oer-voorvader deed het zelfde, als hij zich in het steppengras, door dit met z'n draaiend lichaam plat te drukken, een legersteê bereidde. En diens nako meling doet het nóg, alhoewel de reden daarvan hem absoluut duister moet zijn. Probeert eens een in de wieg spartelend menschenkind zijn rammelaar te ontnemen, of welk voorwerp 'dan ook, dat het in de oogenschijnlijk teere knuistjes gekneld houdt. Het zal u moeite 412 liet art. "Pract.voorbeelden bij de opleiding tot commandant eener gevechtsgroep", door le. Lt. van Baak, „Mavors" 1922 blz. 481. Zeer aanbevelenswaardig is ook de studie van het op dit punt bijzonder uitvoerige Engelsche voorschrift: „Inf Training" Vol. I. „Training." „Règl. Prov. de Man. d' Inf." „Rapport au Min. blz. 5." 2), Ter publ. ontv. 27 2 '22 Red. I. M. T.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 54