kosten. Want dat kleine dreumesje heeft, relatief gesproken, veel meer kracht in z'n vingers dan wij volwassenen. Dat komt, omdat onze nog niet geheel opgerichte oer-stamvaders, een slordige paar millioen jaren geleden, óók hun handen meer noodig hadden dan hun voeten. Het jeugdige kind, dat nog niet kan loopen, kan wèl aan een horizontale staaf hangen, hetgeen ons, volwassenen niet zoude gelukken. Wat ik bedoel, is dit! Waar zich door een oneindige reeks van jaren heen sommige physieke eigenschappen hebben gehandhaafd, zijn ook de psychische eigenschappen des menschen iets, dat in de kiem reeds was, zóówasennietanders. En ze blijven zoo van het eerste levensteeken tot den laatsten ademtocht. Men zal het ingewikkelde raderwerk van 's menschen psychisch mechanisme kunnen smeren, hier en daar een van z'n as geraakt raadje beleidvol kunnen vastzetten e. d. Maar men zal ze niet kunnen verwisselen, vergroven of verfijnen. Want dan gaat 't samenstel rammelen of raakt defect en werkt niet meer, zooals het moet werken. Ziehier, wat de bekende schrijver Arnold Bennett zegt omtrent „Dealing with temperament": Om het beste van het leven te maken, is het een absolute nood zakelijkheid, de eigen geaardheid niet te onderdrukken, echter zonder t e groote toegeeflijkheid. Redeneering is uitmuntend en te bewonderen, doch ze mag niet de eenige levensgids zijn. „And those wondrous persons who invariably act according to the dictates of reason are usually enormous bores: disagreeable, priggish and without imagination. Fortunately there are very few of them. (Maar die weinigen zijn nog te veel en ze kunnen, vooral in een leger of in een ambtenaarsmilieu, als „beoordeelaar" veel kwaad doen). Te zeggen, dat de rnensch een redeneerend wezen is, is dichterlijke overdrijving. De rnensch is soms een redenee rend wezen, maar een wezen met eigen geaardheid altijd. Daar is hij mee geboren en die geaardheid houdt nimmer op, hem te beïnfleuenceeren. Ze is als de invloed van den wind of van het getij op een schip, met dien verstande, dat ze altijd in dezelfde richting werkzaam is. Geen rnensch kan zijn geaardheid veran deren, en bijna niemand slaagt erin, die ook maar in geringe mate te wijzigen. „When you are born, you are done for, in the matter of temperament. This may be regrettable, but it i s so, and the fact should be faced." Verzet u tegen uw aard en wezen en het zal u slecht vergaan. „In such combats reason is a bow- and-arrow soldier and temperament is a tank. Bij temperament I mean the general bent and character of a man's vitality." Sommige menschen zijn geboren, om te bevelen, anderen- en dezen vormen verreweg de meerderheid om te gehoorzamen. Sommigen houden van verantwoordelijkheid; de overgroote meer derheid onzer haat die. Sommige menschen zijn hartstochtelijk 413

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 55