inschrijving door de gemeentelijke gezaghebbenden slechts een maatregel was om gegevens te verzamelen. Het bleef dan ook voor- loopig bij inschrijvingen, tot bij decreet van 32'12 de dienst plicht voor niet-genaturaliseerde (gelijkgestelde), moslimsche inl. van 18 jaar werd ingevoerd. Die invoering had, behalve in Nedronra, zonder moeilijkheden plaats. Het is waar, dat met de uiterste voorzichtigheid te werk gegaan werd. Men begon in Setif, het aan Tunis grenzende deel van Constantine, waar de bevolking vanuit Tunis met den dienstplicht bekend was en men de recrutee- ring het gemakkelijkst en talrijkst achtte. De recruten werden in de &garnizoenen feestelijk ontvangen met de Nouba (fluitorkest) van het regiment aan het hoofd; daartoe zich eigenende officieren spraken de vergezellende familieleden toe en stelden hen gerust omtrent het a. s. lot van den conscrit Verder gaf de G. G. een boekwerk uit: Instructions générales sur le recrutement des indi- gènes, par la voie de l'appèl bij de Imprimerie Franck et Solal te Algiers ook voor het publiek verkrijgbaar en om zijne wenken zeer lezenswaard. Het dienstplichtdecreet worde hier niet nader be sproken. Men kan er alles omtrent vinden in A. Prunelle, Le recru tement etc., éd. Adolphe Jourdan, Alger. Slechts worde behandeld de politieke beschouwingen, waartoe de inl. militie aanleiding gaf, om te eindigen met de politieke gevolgen van die instelling, vast gelegd in de wet van 4—21919. De meest zakelijke vindt men in de reeds vermelde dissertaties van den docteur en droit Sèbe, van Algiers geboortig, contra en van zijn collega Prunelle, avocat bij het Hof van Appel te Algiers, pro. Allereerst zij aangestipt, dat de inl. militie, behalve een aanvul ling van het door het dalend geboortencijfer verzwakte Fr. leger, een maatregel van bezuiniging was. De economische bloei van Algiers, de mijnbouw, de toenemende landbouw (vooral wijnbouw) hadden de arbeidsloonen opgevoerd en daardoor de werving ongunstig beïnvloed. Zoo bestond er bij de 3 regtn Alger. tirailleurs een incompleet op 112'11 van 1968 man. Men had nu de keus, soldijen en pensioenen te verhoogen of inl. militie in te voeren. Art. 1 van het decreet van 3—2—'12 luidt dan ook, que_ le recru tement des Indigènes musulmans non naturalisés d'Algérie s'opère 1°. par engagements volontaires; 2°. par rengagements; 3°. par des appels spéciaux avec prime, complémentairement aux deux modes précédents. Zoodat dus geen dienstplichtigen gevorderd worden, als het aantal vrijw. voldoende is. In de Instructions générales leest men ten overvloede: „Le but de la réforme militaire est d'organiser un mode complémentaire de recrutement, basé sur le régime des appels spéciaux avec prime, suivant lequel l'appelé, astreint aux mêmes obligations de service que l'engagé, bénéficie a titre de compensation, des mêmes avan- tages pécuniaires que ce dernier. Ainsi dans l'esprit de la réforme,

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 5