Opvolging, nauwgezet gehoorzamen aan de gegeven bevelen is no. la; „Karakters" als voren. Als no. 2 komt dan, in de verschillende omstandigheden, waarin men in een leger kan worden geplaatst: het rekening houden met iemands geaardheid. Er zij op gewezen, dat no. 2 niet alleen in de verhouding meerdere-ondergeschikte, doch ook in o m g e- keerde richting moet werken? Ja, ja! Ook meerderen zijn heel gewone menschen met een eigen geaardheid. En 't is een typisch verschijnsel bij de Hollandsche Natie, dat iedereen altijd gnuift als een hoogergeplaatste eens een fout maakt, doch in zijn wiek geschoten is, als men zelf aan zijn plicht wordt herinnerd. „Controle" is ook al zoo'n gehaat woord! Welk een dwaasheid! Vorsten en ministers worden in hun handelingen gecontroleerd! Zouden nederiger stervelingen daaraan dan aanstoot behoeven te nemen? Nogmaals: dwaasheid! ledereen moet worden ge controleerd, zij het dan met eenig quantitatief verschil, wat ras, landaard en rang betreft. Alleen: de wijze waaróp zulks geschiedt, hangt af van de geaard heid van het te contröleeren individu. E n van die van den con- tróleerende! Daartoe is het noodzakelijk ik wees hierop hier boven reeds dat ook ondergeschikten zich beijveren, het karakter van den hoogergeplaatste te leeren kennen. Misplaatste vleierijen en slaafschheid kunnen daarbij beslist zijn uitgesloten. Want, vanaf den nederigste tot den hoogstgeplaatste zijn wij allen men schen, met menschelijke ondeugden en gebreken, waarbij voor ieder geldt het woord van Bennett „When you are born, you are don e for, in the matter of temperament." Errata I. K. V. No. 66 (Rond de Stille Zuidzee) biz. 191 10 r. v. b. voor aflosing te lezen aflossing 228 in art. XIX (2) voor 100° te lezen 110°. 418

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 60