Ie régime des appels doit être envisagé comme un moyen de completer, s'il y a lieu, le rendement des engagements, dans la limite des besoins. Un tel système revêt done le caractère d'un régulateur chargé d'assurer l'équilibre des effectifs de nos corps indigènes. II est recommandé aux autorités administratives locales, a l'époqu* du tirage au sort, de provoquer le maximum d'engage- ments, afin de diminuer, dans une mesure correspondante, le nombre des appelés a prélever dans les douars ou communes. Ook de bevolking voelt de dienstplicht als een gedwongen wer ving, getuige de spotnaam „bessif" (gedwongene) den inl. mili ciens gegeven. Gaan we nu na de argumenten, tegen het dienstplichtbesluit aangevoerd. De conservatieve mohammedanen, de Vieux Turbans, benevens enkele ethici a outrance noemden het in strijd met de conventie van 571830, gesloten tusschen den Maarschalk de Bourmont en den Bey van Algiers. In een circulaire aan de prefecten teekent de G. G. hierop aan: ,,11 importe de couper court a cette fausse interpretation de la déclaration du maréchal de Bourmont aux habitants d'Alger. Cette déclaration a promis a la population musulmane de respecter sa liberté, sa religion, sa propriété, son commerce et son industrie. Elle n'a rien stipulé qui soit de nature a libérer a tout jamais cette population de tout service mil. Une pareille stipulation ent été un abandon du droit de souveraineté résultant de la conquête, une contradiction inexplicable et inad missible. Belangrijker is een ander argument van dezelfde zijde, dat de dienstplicht tegen den Islam zou strijden. De Koran zwijgt op dit punt, maar desondanks heeft dienstplicht in het gebied van den Islam steeds bestaan. Nog in Mohammeds tijd had elke stam een aantal mannen te leveren en al zijn dergelijke lichtingen niet over eenkomstig de moderne opvatting van militie, het feit blijft, dat het beginsel van militie bij de Moslims is toegelaten. Het derde argument was, dat een Christenmogendheid geen recht had zijne moslimsche onderdanen tot den krijgsdienst te verplichten. Ook hierover zwijgt de Koran, aangezien Mohammed nimmer verondersteld kan hebben, dat de moslimin eenmaal aan Westersche-wetten onderworpen zouden zijn. In Turkye waren en zijn de Christenen en Joden aan den dienstplicht onderworpen. Onder het oude regime dienden zij weliswaar niet persoonlijk, maar betaalden een hoofdgeld. In 1908 maakten echter de Jong- Turken een einde aan dat hoofdgeld en verplichtten allen tot den Zoo durfde een maire zelfs verklaren, dat hij het sein tot ongehoor zaamheid zou geven, als de Regeering haar pian tot uitvoer brachten een gewezen Kamerlid aarzelde niet zich op een Congres uit te spre ken „Als de Inl. zich niet verzetten tegen den dienstplicht, moet men hen tot verzet aansporen." (Pruneile, pag. 41). 364

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 6