428 noodig zijn 100.000 ton waterverplaatsing. Na 14 dagen kan men G00.000 ton beschikbaar hebben en daarmede dus 6 Divn transporteeren Van belang zijn ook de transportgegevens voor het vervoer van het gemobiliseerde Jap. leger naar Fr. Indo-China Het streven van Japan om op het vaste land van Azië vasten voet te krijgen, wordt verklaard uit het feit, dat in geval van een blokkade dit land zich zelf niet zal kunnen voeden. In verband met den grooten afstand van ^m. tot de Philipijnen, neemt Schr. als vast staand aan, dat deze eilanden reeds in handen der Japanners zullen zijn gevallen vóór Am. een vloot heeft kunnen uitzenden en zal dit land dus genoodzaakt zijn troepen aan te voeren om de eilanden te heroveren N. o. m. zal een zeeslag het pleit beslissen, waarna vanzelf de eilanden in handen vallen van de sterkste partij. Verder wordt gewezen op „Some aspects of Staffwork'', op „The battle of Shaikh SaadA river battle-„Somaliland 1884 1919" waar uit weer voor de zooveelste maal blijkt, dat onbeschaafde volken alleen ontzag hebben voor de sterke hand en een mogendheid, welke zich aan de kust heeft neergezet steeds gedwongen wordt zich meer en meer met het binnen land te bemoeien en op „The final phase of the war in the Balkans." Rev. d'art. Febr. „Les moyens de défense de Part, enz." geeft eenige middelen aan om aan de waarneming van de tegenpartij te ont.snappen in de eerste plaats door het innemen van een geschikte stelling, zoodat noch de batt. noch rook of lichtverschijselen te zien zijn de aandachtwordt er op gevestigd: „qu'il y a a défiler le matériel non seulement dans les direc tions habituelles des tirs, mais dans les directions latérales." „Le moyen qui parait tout d' abord le plus pratique est de couvrir les ondes de bouche de la batt. que l'on veut dissimuler par celles d'une autre, occupant un emplacement différent" dit middel heeft echter niet veel re sultaat gehad. Daarentegen „1' entrée en action simultanée de plusieurs bat teries, au cours d'une bataille par exemple, peut rendre extrêmement diffi cile, ou même inutilisable, le répérage par le son. In den oorlog is gebleken, dat mortieren in een terreininzinking even wijdig aan het front geplaatst zeer moeilijk waren vast te stellen—zonnig en warm weer bemoeilijken de plaatsbepaling, evenals nevel, terwijl de windrichting en- sterkte van zeer veel invloed zijn. „Rappelons, toutefois, que dans l'état actuel de la question, le répérage par le son n'est a craindre qu'après une stabilistation de quelquesjours. Tegen waarneming uit de lucht zijn dekking en camouflage de middelen. „Utiliser toutes les ressources du terrain pour dissimuler les pièces,- les abris et les munitions; les bois sont a ce point de vue trés favourables par suite de l'ombre portée par les arbres. Un arbre ou un gros buisson suffisent pour masquer une piece de petit ou de moyen calibre". Blijft de stelling gedurende meerdere dagen bezet, dan moet vooral gewaakt worden tegen het vormen van paden, welke de aandacht trekken van de vliegeniers, terwijl ook moet worden tegengegaan, dat de sporen van het mondingsvuur op den grond zichtbaar worden, door: „placer en avant des canons des claies solidement fixées, arrosées frequemment". „Une batterie située dans une région accidentée et boisée sera trés difficile a répérer zoowel van uit kabelballons, als vanuit vliegmachines, vooral als men waakt tegen onnoodige beweging van de manschappen. De bouw van schijnbattn, waarin gedurende den nacht door één vuurmond eenige schoten worden gedaan en de vuurverschijnselen ook op andere wijze worden nagebootst, hebben zeer veel uitwerking. „Mais la ruse la plus efficace, d'un emploi toujours possible, consiste a utiliser au maximum la mobilité du matériel pour multiplier les emplacements". Gewezen wordt op camouflage van de telef.- verbindingen en op het maken van schijnverbindingen. „Le feu et les feux" behandelt thans het vuur door tanks aftegeven en het vuren vanuit vliegtuigen, welk vuur vergeleken wordt met dat, afge geven door de art. In „Le nouveau règl. de manoeuvre de l'art. allemande" wordt aange-

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 70