Prunellestelt tegenover Sèbe's voorbeeld van de wet van Servius Tullius, de lex Julia van 664 v. C., wijders het Romeinsche voorbeeld in Afrika, waar de republiek de stammen verplichtte soldaten te leveren, terwijl eerst onder Caracalla burgerrechten verleend werden. Ook de Fr. geschiedenis levert voorbeelden contra, maar bovendien zijn de inlanders sedert de ordonn. van 2271834 Franschen, zooals de Elzassers Duitschers werden bij den vrede van Frankfort; ten overvloede luidt art. 1 van den Senatus-consulte van 15—7—1865: L'Indigène musuiman est FrancaisII peut être admis a servir dans les armées de terre et de mer. Stemrecht en dienstplicht zijn nooit en nergens samen gegaan. Nog een andere kwestie werd in het geding gebracht, n. 1.: begeeren de inlanders (enkele politici niet meegerekend) het volle dig burgerrecht en maakt dit burgerrecht geen inbreuk op hun godsdienstige wetten en gebruiken? Door den Senatus-consulte van 14—7—1865 werd de mogelijkheid opengesteld voor inl. op hun verzoek het Fr. burgerrecht te verkrijgen. Van 1865 tot 1909 hadden echter slechts 1472 naturalisaties of 33,5 per jaar plaats; op een bevolking van 4 millioen nagenoeg niets! Om genaturali seerd te worden, moeten de inl. afzien van hun bijzonderen staat, waardoor ze in de oogen hunner geloofsgenooten afvalligen, .m'tourni", worden2). Een genaturaliseerde onderwerpt zich aan den Code civil, dat o. a. de polygamie verbiedt en rechten toekent aan de vrouw, die de Islam verwerpt, dan wel ignoreert. Hieruit is dan ook volkomen verklaarbaar, dat de groote massa der inl. als compensatie voor den dienstpl. slechts opheffing van bestaande uitzonderingsmaatregelen, maar geenszins pol. rechten vroeg. Ook hierin wijkt Algiers niet af van Insulinde, n. 1.: dat de inl. slechts oog heeft voor wat hem het naast ligt en weinig voelt voor nevel achtige pol. rechten; de propagandisten daarvan verdenkt hij van uitsluitend egoist, oogmerken 3). Er zijn nog tal van andere argumenten pro en contra met betrek king tot de plaatsvervanging, den dienstpl. leeftijd, den duur van de 1ste oefening, etc., doch mijn bestek laat geen verdere behandeling toe, men sla er de reeds verm. literatuur op na. Met de invoering der inl. militie begon de strijd om compensaties en, zooals Sèbe voorspeld had, met de uitbreiding dier instelling, als gevolg van den oorlog, had de Reg. méér toe te geven. Bij deer) van 131'14 werd het inl. kiezerscorps uitgebreid, zoodat dit niet meer grootendeels uit ambtenaren bestond 4). De wet van Prunelle, pag. 35. 2). Tout comme chez nous: bij de Chr. Inl. een gedrang, bij de Moslims algeh. afzijdigheid betrekkelijk het Nederlanderschap. 3). Vide den pol. strijd tusschen de leiders der Minahassers en het ver val van den Sarikat Islam. 4). Piquet, pag. 102. 367

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 9