Over de oorzaken van de sterke verliezen door eigen art.-vuur is in den laatsten tijd genoeg geschreven; de lezer zal echter goed doen deze lectuur met het bekende korreltje zout te genieten; uit vele Fr. militaire schrifturen proeft men duidelijk de kwalijk ver borgen vijandschap van onderling harrewarrende officieren. Enkele dezer heeren zijn gedurende den oorlog zelfs verbannen geweest naar een plaatsje in het Zuiden van Frankrijk--Limogeswaar mede de Regeering den schadelijken invloed der critiek op het Leger wilde verhinderen. Men heeft dan ook tegenwoordig in Frankrijk de uitdrukking: „il était limogé". Maar behalve de oorzaken dezer groote verliezen, waarop straks wordt teruggekomen, blijft nog over de interessante kennismaking met verschillende, door getuigen gestaafde, gevallen, waarbij de art. eigen troepen beschoot; voornamelijk voor infanteristen inte ressant, om een indruk te krijgen van dit onvermijdelijk kwaad en van de wijze waarop de inf. daarop onder verschillende omstan digheden reageerde. Van de circa 150 medegedeelde gevallen volgen er hieronder eenige, die mij belangrijk genoeg voorkwamen. 27 Sept. '14 bij Foraine (Vogezen) deed het 37e Regt koloniale inf. een aanval op hoogte 521 ten Z. van Senones. Er was geen verbinding tusschen de inf. en de ondersteunende art,, georgani seerd; de art. doodde een off. en verscheidene soldaten. Er ontstond een paniek; de aanval stokte. 5. Jan. '15 het 31e Regt inf. was ingegraven in le linie op 60 a 80 M. van den vijand nabij het ravijn van Meurisson (Argonne); tegen 10 uur werden door verschillende rafales der veldart. ver scheidene jeugdige soldaten, pas aangekomen klasse 1914, gedood en gewond. Er was geen verbindingsofficier der art. Op het telf. protest van een der comp.-comdtn gaf de art. ten antwoord: „De inf. begint vervelend te worden. Zij reclameert steeds." 18 Febr. '15 het 173e Regt inf. doet een aanval op Eparges; de ondersteunende art. zendt hare projectielen midden in de aanvals- linies. Meer dan 200 man worden gedood of gewond. De telefoon draad is gebroken en 't is onmogelijk het art.-vuur te doen stoppen. Maart '15 bij Arras. Van het 2e Regt inf. worden door eene rafale van eigen art. 3 man gedood en verscheidene menschen gewond. De art.-stukscomdt wordt teruggesteld en de richter tot gevan genisstraf veroordeeld. 13 April '15 wordt het 51e Regt inf. gedurende een aanval op Marchéville overgoten met art.-projectielen van eigen zware art.; de aanval liep vast en overhaast keerden de aanvalstroepen naar de loopgraven terug. Toen den volgenden dag de aanvalstroepen na de aflossing de bedoelde battn passeerden, werden de kanon niers beleedigd en zelfs de art. offn vastgegrepen, maar gelukkig onmiddellijk bevrijd. 19 April '15 het 63e Regt inf. had de loopgraven bij Flirey bezet. 445

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 15