Onze art. schoot op de D. loopgraven, doch de meeste projectielen vielen bij ons. Kort daarop komt het Regt in opstand; 4 man, door het lot aangewezen, worden gefusilleerd. 19 Mei '15 bij hoogte 410 Noord van Arras wordt eene conrp. tirailleurs van het 4e Regt bijna geheel vernietigd door onze 75 cM. De kapitein zwaar gewond, een sergeant krankzinnig. 23 Mei '15 zou de zware art. den aanval op den molen Malon bij Souchez voorbereiden, doch schoot op de Fr. inplaats van op de D. De D. kwamen uit hun loopgraven, gedekt door ons eigen art.-vuur en vielen onze positie aan. Het 51ste Baton had 80 man buiten gevecht. 20 Juni '15 bij Blauieuil (Argonne) werden verscheidene men- schen gewond door eigen zware art. De telef. waarschuwing had geen gevolg; de art. weigerde de fout te erkennen; men moest üe loopgraaf verlaten; de granaatscherf, teruggevonden in het onderlijf van een gedooden korporaal, was van een Fr. projectiel afkomstig, zoodat elke twijfel uitgesloten is. 30 Juni '15 werd bij Neuville-Saint-Vaast herhaaldelijk door de eigen veldart. midden in onze linies geschoten met als gevolg talrijke gewonden en dooden. Den volgenden dag hetzelfde; de signalen met vuurpijlen hadden geen gevolg. Het duurde tot 7 Juli, eer aan de talrijke vergissingen van onze art. een einde kwam. In Juli '15 kreeg het 36e Regt koloniale inf. talrijke dooden en gewonden door eigen veldart., terwijl het al een half uur de vijan delijke loopgraven had bezet. De art. dacht, dat deze loopgraven nog door D. troepen bezet waren. Het ongeval wordt aan gebrek aan goede verbinding tusschen de inf. en de art. toegeschreven. Hetzelfde was het geval 28 Sept. '15 gedurende den grooten aanval in Champagne (hoogte 193); de veldart. was belast met opruimen van een vijandelijke ijzerdraadversperring; een groot aantal menschen van het le Bataljon van het 415de Regt inf. werd getroffen. Furieus schreeuwde de comdt van het bataljon, dat hij den batt.-comdt zou neerschieten. 4 Oct. '15 was een Regt koloniale inf. opgedragen „la chenille" te nemen. Op het moment, dat het aanvalsobject werd bereikt, verzuimde de ondersteunende art. haar vuur te verleggen, waardoor bijna 2 compn inf. werden vernietigd. Gedurende een vernietigingsvuur met veld- en zware art. wer den de menschen in de loopgraven door dit vuur gewond. Gewaar schuwd, gaf de art. ten antwoord: „We hebben van de inf. geen orders te ontvangen." 10 Maart '16 werd een soort „repetitie" gehouden van den aanval op 11 en 12 Maart. Het 14e Baton van het 67ste Regt inf. werd in zijn loopgraven dermate door de ondersteunende art. getroffen, dat men haar eenige menschen zond met verzoek het vuur te verlengen; tenslotte waren er zooveel ordonnansen verdwenen, dat nog maar 50 man in de loopgraven over waren. Met deze 50 man 446

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 16