deed tenslotte de majoor Daumont zijn aanval; gelukkig was de vijandelijke loopgraaf verlaten. 16 April '16 werden bij den aanval op Vaucière verschillende compagnieën v|h 43 Regiment infanterie door de eigen veldartillerie dusdanig beschoten, dat zij een tiende van hun sterkte verloren. Begin Juni '16 werd het 347ste Regt inf. dusdanig door Fr. en D. zware art. beschoten, dat het Regt terugvloeide. De luitenants Herduin en Milan werden zonder verder onderzoek gefusilleerd, omdat de teruggang in hunne compagnie begonnen was; maar zegt de schrijver: „l'artilleur qui a tiré sur eux, échappe a toute sanction". 26 Juni '16 bij Damloup (Verdun) was het 27ste Regt inf. inge graven, 250 M. West van de batt. aan dit Regt toegevoegd.. Niemand van de batt. was in de loopgraven de situatie komen opnemen. De vuurpijlen waren niet aangekomen, terwijl de seinen met lichtpistolen zonder gevolg bleven, toen de art. in de loop graven schoot en twee man doodde en twee wondde. Gelukkig vielen de volgende projectielen nog korter en dus achter de loop graven. Het 55ste Regt inf. kreeg enkele gewonden, doordat de zware art. uit een nevensector, den vijand z. g. wilde enfileeren en daar door buiten haar sector schoot. 1 Juli '16 was het 411de Regt inf. ingegraven nabij Verdun, hoogte 304. Men verwachtte een aanval des vijands en een batt. veldart. had de opdracht dezen aanval met een defensief spervuur tegen te gaan. Om 4 uur 's morgens deed de vijand den aanval, zonder dat de art. ingreep en werd de aanval door de inf. afge wezen; daarop eerst opende de art. haar vuur, maar haar projectielen vielen midden in onze loopgraven, zelfs daarachter. Niettegenstaande de waarschuwende vuurpijlen duurde het vuur een half uur en nam de zware art. er zelfs deel aan, waarvan een projectiel 5 slachtoffers maakte; talrijk waren tenslotte de dooden en gewonden, tengevolge van dit, ons eigen, art.-vuur. 3 Juli 1916 was een onzer battn in stelling nabij het kerkhof van Dompierre; zij kreeg van den commandant der art. order, het vuur te openen op een loopgraaf, die reeds een half uur door onze inf. was bezet. Door een gelukkig toeval werd dit door den batt.-comdt opgemerkt en de order van den art.-comdt niet uit gevoerd. 15 Juli 1916 bij Verdun. Bij een voorbereidend bombardement op Fleury schoot de zware art. te kort en bracht zware verliezen toe aan het 115e Regt inf. Berichten, vuurpijlen en telefoon, niets hielp, de slachting duurde voort. De menschen waren furieus en het Regt dermate gedemoraliseerd, dat het moest worden afgelost. Einde 1916 bezette het 117e Regt inf. het ravijn de la Mars tegenover het fort Douaumont; de veldart. gaf harceleerend vuur af; de projectielen vielen echter in onze linies en veroorzaakten 447

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 17