talrijke verliezen; vuurpijlen hielpen niet; trouwens de getuige van dit feit beweert, dat op deze signalen de art. nimmer acht sloeg, doch alleen lette op de signalen van den vliegdienst. 2 Aug. '16 was het 6e baton van het 41e koloniale Regt in de loopgraven in den sector Chenois-la-Laufee. Een aanval des vijands werd op een bewonderenswaardige wijze op 20 M. van onze loopgraven tot staan gebracht door een spervuur der veldart. Ongelukkigerwijze nam de zware art. ook deel aan het vuur en zond haar projectielen in onze linies; een sectie inf. werd in één slag vernietigd. Telegraaf, pijlen en optische verbinding, niets hielp; totdat eindelijk door een bericht per postduif het vuren ophield. 16 April '17 bij het offensief tegen den Chemin des Dames ver liet de 5e comp. van het le Regt de loopgraven; zonder moeilijk heden werd een Kilometer afgelegd, maar bij het doorschrijden van de volgende twee Kilometers kreeg de comp. vuur van eigen veldart. met ais gevolg talrijke slachtoffers. De kapitein voer hevig uit tegen de art. Het 94 Regt inf. had zijn aanvalsdoel, de spoorbaan bij Guigni- court, bereikt, kreeg toen order terug te keeren naar vorige positie (1500 M. naar achteren). Gedurende dien terugtocht kwam het Regt onder het spervuur van de eigen veldart., welke meende, den aanval op de spoorbaan nog te moeten steunen. Onvoldoende verbinding was oorzaak van deze bloedige vergissing. 18 April '17 bij Monastir werd de inf. dusdanig door eigen veld en zware art. bestookt, dat zij er naar toe wilde gaan, om haar te tuchtigen. 3 Mei '17 moest de zware art. van een geblindeerden trein 's vijands gebetonneerde schuilplaatsen vernielen; de projectielen kwamen 1000 M. achter onze linie in een corvee soepdragers terecht; de comdt van den trein weet, bij onderzoek, de schuld aan de slechte munitie. 4 Mei '17 bij Brimont omsingelde na een gelukten aanval de 22ste comp. van het 363ste Regt inf. een troep Duitschers, die met 'de armen in de lucht zich wilden overgeven, toen de eigen zware art. een deel van de aanvallers wegmaaide en de overge blevenen op hun beurt de armen omhoog moesten steken en gevangen werden genomen door de Duitschers. 31 Juli 1917 het 215 Regt inf. wordt gedurende den aanval eerst teruggedrongen en herwint later weder terrein, doch wordt thans door eigen veldart. zoo heftig beschoten, dat de kolonel verbitterd telefoneert naar den chef v|d Gen. Staf der Divisie, dat hij zijn Regt zal verzamelen en terugtrekken, als dit vuren niet eindigt. Eerst na een uur houdt het vuren op; de geleden verliezen door dit eigen art.-vuur zijn zeer aanzienlijk. Begin Aug. '17 bezette het 2e Baton van het 5de Regt kurassiers te voet een sector van het fort Ia Pompelle bij Reims; toen de D. 448

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 18