troepen dezen sector bij verrassing wilden nemen, opende een Fr. batt. zware art. een spervuur, waarvan meer dan 100 projectielen in eigen troep terecht kwamen. Niettegenstaande telefoonberichten en vuurpijlen duurde dit vuur een uur. Den volgenden dag wilde de bezetting de art. met handgranaten aanvallen en slechts de belofte van een onderzoek kon haar daarvan terughouden. 18 Oct. '17 bij la Balise (Albanië) bombardeert de Fr. art. de D. loopgraven met een opmerkelijke nauwkeurigheid; 2 compn doen daarna een aanval, doch in stede van haar vuur te verlengen, verkort de art. dit, waarop de compn verscheidene verliezen krijgen en terugvloeien; hierop verlengt de art. haar vuur en bombardeert weder de vijandelijke loopgraven; opnieuw gaan de compn voor waarts en weder verkort de art. haar vuur, waarop de inf. thans voor goed terugvloeit en de art. weer voor het bombardement haar vuur verlengt. Een kolonel der Inf., wiens Regt sterk te lijden had van eigen art.-vuur, zond een intelligenten ordonnans met een kaart van het terrein en geschreven instructies naar den comdt van de vurende art. Omdat de comdt weigert van deze aanwijzingen kennis te nemen, wordt de ordonnans zoo hevig verontwaardigd, dat hij met een revolverschot den art.-comdt neerschiet. We kunnen het hier bij laten. Het zal voldoende zijn om een indruk te krijgen. Menigeen heeft wellicht nimmer over deze kwestie voldoende doorgedacht en toch kan het groot nut hebben, eenigszins voorbereid te zijn op wat ons in oorlogstijd te wachten staat in dat opzicht. Algemeen is bekend, dat de Fr. art. technisch een eerste plaats inneemt, dus daaraan mogen de fouten in 't algemeen niet worden toegeschreven. De fout wordt dan ook meer gezocht in den grooten afstand van de ondersteunende art. tot de eigen vechtende linie. De snelle veranderingen in den gevechtstoestand der inf. kan zij meestal onvoldoende volgen. Het den aanval begeleidend geschut (infanteriekanon) zou daaraan tegemoet komen. Verder: „twee koetsiers op den bok is ook hier verkeerd". Het maakt den indruk, dat de Fr. art. zich niet altijd aan de aanwijzingen der inf. stoort; de samenwerking is in vele gevallen onvoldoende. Percin, de vader van de „liaison", zegt, evenals Ludendorff, dat niettegenstaande de talrijke technische verbeteringen der art., van de inf. immer het succes zal afhangen, zij „La Reine des Batailles" is gebleven en de art. slechts kan zijn „une arme subordonnée". Het onvoldoende doorwerken van deze begrippen had menigmaal een slechte liaison par le haut en par le bas tengevolge. Beide begrippen worden nogmaals in herinnering gebracht. 1°. Le commandant des troupes désigne: l'objectif d'attaque; la troupe d'infanterie chargée d'exécuter l'attaque; 449

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 19