dus zien, hoe een en ander geweest is; alleen de stukken en twee der emplacementen zijn verdwenen. Het derde emplacement bestaat nog, hoewel gehavend door de Fr. art.; het is een massieve con structie in gewapend beton, met in alle richtingen loopende, ijzeren bouten. Alle emplacementen lagen aan het uiteinde van een stuk verharden weg, terwijl elk hunner door twee verharde, evenwijdig loopende wegen was ingesloten. Het maken dezer emplacementen moet 6 maanden in beslag genomen hebben. Het geheele terrein, dat bij de bediening der stukken gebruikt werd, was overspannen met een soort roosterwerk, hetgeen aan de toppen der boomen was bevestigd en bedekt was met gras, takken, enz. Ongewoon diepe, met hout beschoten, onderaardsche gangen leidden naar schuilplaatsen voor het personeel, naar verbandplaatsen en munitie-bergruimten. Het geheele bedrijf, munitie-aanvoer, verlichting, enz. geschiedde electrisch. Verder bestond er een ontspanningslokaal voor het personeel, dat 500 M. achterwaarts in het bosch was gelegen, waarnaast zich een uit gestrekt bomvrij onderkomen bevond. Nog 100 M. verder achteruit was een soort tent, dienende voor verblijf van den batt.-comdt; deze had eveneens een bomvrij onderkomen met 2 uitgangen tot zijn beschikking. Het behoeft geen betoog, dat de maatregelen, door de D. geno men om dit geheele bedrijf aan de waarneming te onttrekken, van ver strekkenden aard moesten zijn. Behalve het reeds genoemde roosterwerk, dat boven de stukken was gespannen, had men een prikkeldraadversperring, die het geheele bedrijf van de buiten wereld afsloot. De wegen waren bedekt met zwart hamerslag; waar zij door open terrein liepen, werd aan kenmerkende rechte stukken door het opleggen van witachtige stukken linnen een bochtig aanzien gegeven. Waar het tracée door het bosch liep, was het gemaskeerd door .afgezaagde boomen, welke in ingegraven kisten weer waren neergezet. Alleen als een transport passeeren moest, werden deze weggenomen. Deze, zeer vernuftige, camouflage heeft evenwel geen doel getroffen. De fouten mogen hier in het kort worden vermeld: Het hamerslag was te zwart; en waar deze zwarte stukken liepen in de richting van donkere vlekken, veel donkerder dan het omrin gende bosch (deze vlekken werden gevormd door bovenvermeld roosterwerk), gaf dit op de luchtfoto belangrijke aanwijzingen. Tenslotte wierpen de kunstmatig geplaatste boomen een andere schaduw af dan de echte. Bij de appreciatie van deze resultaten, door de Fr. luchtverkenning bereikt, doet men goed, niet uit het oog te verliezen, dat reeds vanaf den 3en Maart, per luchtfoto, Bedrijvigheid op de bewuste plek was gesignaleerd: de hoofdfout aan Duitsche zijde is dan ook ontegenzeglijk, dat men eerst is gaan werken, en daarna gaan maskeeren, instede van (zooveel mogelijk) omgekeerd. 455

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 25