werd draadloos bestuurd en eenige torpedobooten waren drijvende. De lowa liep met normale vaart en kon voortdurend van koers veranderen. Ik heb dit onderdeel der proeven niet genoemd, omdat daarbij slechts dummy-bommen werden gebezigd, daar men die schepen voor doelen voor het geschut der slagschepen had bestemd. De „zijn koers naar willekeur wijzigenden vijand", dat kan niet een transportvloot zijn. De Kolonel Gooszen rekende voor, dat de transportvloot, die wij hier kunnen verwachten, uit eenige honder den schepen (ik meen 225) bestaan zal, welk geheel een opper vlakte beslaat van 5400 M. diep en 5400 M. breed. Bij een der gelijk geheel zal toch het naar willekeur wijzigen van den koers wel op zijn minst genomen aan ernstige bezwaren onderhevig zijn. „Voorzien van behoorlijke afweermiddelen", welke zijn dat? Het luchtafweer-kanon heeft op den vasten wal nog slechts geringe trefkans, aan boord van schepen is de uitwerking nihil. Alleen het vliegtuig kan als luchtafweermiddel genoemd worden, maar daarop heb ik gerekend door een groot aantal zeer gevechtswaardige gevechtstoestellen te noemen in de door mij globaal geschetste organisatie. De bekendmaking, welke de Eng. Admiraliteit publiceerde na de vlootmanoeuvres bij Weymouth is een der vele officieele bekend makingen, officieuse mededeelingen, publicaties en discussies, die verschenen zijn na alle manoeuvres en proefnemingen, waarop ik met voordacht niet ben ingegaan. (Men vergete daarbij niet welk een voorname rol bovendien de factor: het vertrouwen van het groote publiek in de in Engeland zoo hoog aangeschreven Navy niet te doen verloren gaan, speelde). Wil men echter wèl op die mededeelingen ingaan dan mag men niet met het vermelden van een éénzijdige opinie volstaan, doch dient ook die van de andersdenkenden te worden genoemd. Ik stel tegenover deze ééne publicatie de woorden van den Britschen Premier in het Hooger- huis in Juli '22: „De luchtmacht kan tegenwoordig in staat worden geacht elke poging tot een inval op groote schaal over zee te keerenDaar de luchtmacht meer uitwerking heeft bij dezelfde uitgaven als de vloot, of evenveel uitwerking bij minder uitgaven, is het het voornemen van de Regeering om de Air Force te bezigen als „first line of defence". Waarom had men aan boord der nieuwste Am. jagers aan de luchtafweer zoo opvallend weinig zorg besteed, was zulks omdat er nog geen luchtafweer bestaat, of omdat het van absoluut geen belang is om die jagers door de vliegtuigen te doen aanvallen? De transportschepen en de slagschepen van den vijand zijn het doel en zijne jagers zullen van zelf wel verdwijnen als de rest vernietigd is. De kwestie van land- of watervliegtuigen wordt met de voort schrijdende techniek van steeds minder belang; reeds nu moet dit 459

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 29