Het komt mij voor, dat veel misverstand ware voorkomen, indien Schr. van meet af aan zijn stelling aldus geformuleerd had en ook zijn kostenberekening dienovereenkomstig had ingericht. Finan- tièele vergelijkingen zijn thans onmogelijk, daar de kosten van de Vlootwet omvatten een compleet stelsel van maritieme defensie, luchtmacht incluis, en de berekeningen van den heer B slechts betrekking hebben op een gedeelte daarvan, n. 1. op de luchtmacht alleen. Hoe dit ook zij, wanneer de heer B. ten slotte ook nog met mij van meening kan zijn, dat wij den vijand, zoolang deze nog scheep moet gaan om onzen archipel te bereiken, met een zeemacht moeten bestrijden zeevliegdienst daaronder begrepen en dat eerst wanneer de vijand per luchtvloot hierheen komt van een luchtdefensie sprake is in denzelfden zin des woords, waarin wij thans van een maritieme defensie spreken, dan geloof ik, dat onze meeningen dichter bijeen staan dan het oorspronkelijke artikel van den heer B. deed vermoeden. Het verschil betreft, naar ik begrijp, in hoofdzaak alleen de waarde welke aan een vliegdienst als hoofdwapen ter zee en aan den o. z. dienst als zoodanig moet worden toegekend. Omtrent den vliegdienst werd over en weer reeds genoeg te berde °*ebracht. Het verder aanhalen van couranten- en tijdschrift artikelen pro en contra kan deze vraag niet tot oplossing brengen. De oorlogsondervinding op dit punt is onvoldoende om een oordeel te vellen en de eigen vredesondervinding bij den Marine- vliegdienst stemt tot uiterste omzichtigheid. Wat de duikboot aangaat, staan wij er anders voor. De rijke oor- leeservaring leert, dat de duikboot in den aanvang veel succes boek- {0ook tegen oorlogsschepen en dat zij zelfs, ofschoon langen tijd om politieke redenen in haar optreden beperkt, een oogenblik Engeland aan den rand van den ondergang bracht. Toen de juiste afweermiddelen ingevoerd waren, bestaande in samenwerking van de krijgsmiddelen boven water, in de lucht en onder water, nam het succes van de duikboot snel af, omdat deze op haar terrein niet kon samenwerken met de genoemde wapens. De grondregel van de krijgskunde ter zee, dat alleen samenwerking van de wapens blijvend succes heeft, werd hier weder bewaarheid, niettegenstaande de duikboot op zichzelf een formidabel wapen was crebleken. Conform deze inzichten werd de duikboot in samen werking met de andere wapenen tot machtskern gekozen in het defensie-systeem der Interdepartementale Commissie. In deze inzichten, ik herhaal het, is geen wijziging gekomen, ook niet door de ondervinding in de Indische wateren opgedaan. Ik zou op dit punt niet zijn terug gekomen na de duidelijke uit spraak welke ik daaromtrent in de Juni-aflevering van dit tijdschrift reeds deed, ware het niet, dat de heer B. thans wederom aanvoert, dat °"ebleken zou zijn, dat de strijdmacht der Interdepartementale Commissie niet berekend zou zijn voor de haar toegedachte taak. 462

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 32