Deze bewering, welke van fundementeele beteekenis is, staat onbewezen daar en is, ik ben het met den heer B. eens, hier zelfs niet voor discussie vatbaar, niet „omdat het hier zaken en mee ningen betreft, welke nog niet openbaar werden gemaakt", maar omdat de heer B. zich daarbij op terrein zou moeten begeven waarop hij vreemdeling is en waarop hij, instede van couranten berichten en niet openbaar gemaakte meeningen, de voorlichting van den Marine Staf zeer noodig zou hebben. 8. VOLKSWIL EN VOLKSKRACHT OP JAVA, Een algemeene beschouwing naar aanleiding van de prijsvraag der I. K. V., door C. M. B. Dixon. I. Inleiding. Bij isolatie van Java worden „volk en strijdkrachten" door een tegenstander afgesloten van het wereldverkeer. Zulk een afslui ting of afzondering kan alleen geschieden door toepassing van machtsmiddelen ter zee. Aannemende dat onze macht ter zee geen, of weinig, invloed meer kan uitoefenen (men ontneme ons dit schrijnend besef hoe eer hoe beter) en dat geen hulp komt op dagen, toch zal de isolatie van een eiland als Java groote krachts inspanning van onzen tegenstander vorderen. Een krachtsinspanning, welke niet altijd duren kan! Bij de beantwoording van de vraag, welke voorbereiding moet worden getroffen om in geval van isolatie in de behoeften van volk en strijdkrachten te voorzien, moet dan ook rekening worden gehou den met het t ij d e 1 ij k e karakter van den veronderstelden toe stand. Het is daarbij weer de oude kwestie, wie het het langste kan volhouden. Indien het mogelijk ware het eiland Java gedurende geruimen tijd (stel tien, of honderd, of duizend jaren) onafgebroken en volkomen van de wereld af te sluiten, dan zou de kans groot zijn dat na verloop van een dergelijke periode de samenleving hier in mindere of meerdere mate, of vrijwel geheel, zou zijn teruggekeerd tot het peil, waarop zij stond ten tijde van het oude Rijk van Mataram. En toch behoefde zulk een prijs nog niet te hoog te zijn. Toch zou zelfs in een dergelijk geval het waarachtige belang der bevol king nog tot volharding in het bieden van tegenweer kunnen doen besluiten. Maar een zeer langdurige, op geen enkele wijze onderbroken, afsluiting behoeft zeker niet waarschijnlijk geacht te worden. Evenmin als eene tot in het alleruiterste strenge doorvoering der isolatie dit is. Het regelmatige verkeer kan verstoord worden, maar het zal onmogelijk zijn, te voorkomen, dat er, nu op deze, 463

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 33