plotselinge uitbarstingen. En zij, die het Nederlandsche gezag wélgezind zijn, politieke partijen, vereenigingen, personen, hebben mede tot taak de drang naar kennis in de rechte banen te leiden. Dat de hier bedoelde methode eenigszins de rol van Asschepoester zou geven te vervullen mag geen reden zijn tot veronachtzaming, of miskenning. Alleen in de Preanger hadden zich, op een oproep van het A. B. C., in Augustus 1922, beschikbaar gesteld voor het gratis geven van avondlessen aan analphabeten, meer dan 825 Inlandsche onderwijzers. De Regeering verleende toestemming tot het gebruiken van Inlandsche scholen voor dit doel, dat kennelijk haar sympathie heeft, en behouden moet. Ook deze weg leidt mede tot een nieuwe orde van zaken. En wederom hoe die zijn zal, het hangt voornamelijk af van de invloeden, die zich doen gelden. Behalve de door de N. I. O. V. gewezen weg en behalve die aanbevolen door Raden Santosa is er nog een derde waarschijn lijk wel de beste—, aangeduid in de door den heer Engelenberg in de Volksraadszitting van Aug. 1922 aanhangig gemaakte motie, waarbij de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat aan de voor bereiding van de instelling van desaraden (o. a. door aan de bevol king medezeggenschap te geven bij het opmaken van desa-be- grootingen en andere desa-beslissingen, enz.) krachtig en syste matisch de hand geslagen worde. De Regeering heeft gezegd, dat reeds met kracht en voort varendheid in de aangegeven richting wordt gewerkt. Langs den weg van geleidelijke ontwikkeling der desa-huishou ding kan het levenspeil der, voor het grootste gedeelte land bouwende, bevolking van Java worden verhoogd, en daardoor de weerbaarheid worden bevorderd De heer J. S. van Braam merkte in een artikel in de „Indische Gids" van Juni 1922 op, dat het vormen van een modern land- bouwbeheer bepaald noodzakelijk is te achten. Daardoor toch zal het te overzien zijn in hoever en op welke ter zake kundige wijze het telkens mogelijk zal zijn, om aan nieuwe economische en sociale eischen te voldoen. Elders zegt deze schrijver, dat zelfs op Java nog altijd een grooter deel van den bodem woestliggend is, dan bebouwd. In ieder geval mag worden aangenomen, dat verbreiding van prac- tische kennis er voor lange jaren toe zal bijdragen de o p- 478 De vereeniging „Mardi-Poerno" wederopbouw) te Magetan bij Ma- dioen, welke blijkbaar geheel van de hier bedoelde beginselen uitgaat, zij succes toegewenscht bij haar poging om tot meer algemeene bekendheid te geraken. Men zie het artikel over deze, door den schrijver, Jhr Mr. W. Alting von Qeusau, „een algemeen Ned ind. belang" genoemde, vereeni ging in de „Indische Post" van 30 Juni 1623.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 48