493 •geheel, dan merken wij op dat het een modern reglement is, dat even wel mank gaat op de volgende punten: geen rekening' genoeg gehouden met de moderne vuuruitwerking, door onvoldoende aandacht te schenken aan nachtelijke ondernemingen; ouderwetsche opvatting betreffende ge vechtsverkenning; onlogische bevelvoering over de zware mitrs; ouder- wetsch gebruik van veldart. Niettemin bevelen wij de bestudeering ien zeerste aan". Het schijnt dat meer legers sukkelen met hun infanteriereglementen In het „Art. Tijdschrift" (bijvoegsel van Mavors) trof ons een artikeltje van luitenant De Pauw over de geïsoleerde opstelling van een enkelen vuurmond. Daar kunnen onze artilleristen hun voordeel mede doen. Mavors April '23. In deze afleveringen komen een tweetal artikelen over het hoofdstuk Voorpostendienst" voor, nl. van den majoor Verberne en den luit.-kolonel Bruyn. Het nieuwe velddienstvoorschrift van het Ned. leger geeft blijkbaar aanleiding tot talrijke beschouwingen, waarvan de hoofdtoon is, dat verschillende artikelen naderen uitleg behoeven. Ook de kapitein Sturm onderwerpt hetzelfde hoofdstuk aan eene welwil lende kritiek. Luitenant Schwing zet zijne beschouwingen over den stikgasstrijd in den wereldoorlog voort. In het bijzonder vestigen wij de aandacht op hetgeen hij omtrent het Mosterdgas mededeelt. Hij besluit zijn artikel met enkele woorden over „gastaktiek", een begrip, dat zich in de Ned. voor schriften nog een weg moet banen en waarover, zooals bekend, de Indische voorschriften een diep stilzwijgen bewaren. Hij eindigt met te wijzen op de noodzakelijkheid van eene goede „gasdiscipline". Daar wij moeielijk kunnen verwachten, dat een ev. invaller op Java zoo beleefd zal zijn om zich van het gebruik van gasprojectielen te onthouden, kan dit artikel ons niet anders dan tot nadenken stemmen. In het artilleristisch gedeelte een zeer lezenswaardig artikel van den kapitein Harberts over de ontwikkeling der art.-munitie sedert 1914, waarinde uiteenloopende waardeering van het G. K. T. schot op levendige wijze behandeld wordt. Verder wordt het noodige gezegd over het spitse projectiel met kegelvormig afgedraaiden bodem en een pluim gegeven aan de brisantgranaatkartets Ehrhardt—Van Essen, welke gebleken is een uitmuntend projectiel te zijn, n'en déplaise het ge ringe gewicht der vulkogels. Verder wordt de aandacht gevestigd op de gasprojectielen en in het voorbijgaan opgemerkt, dat de oude buskruitgra- naten van het Ned. vestinggeschut als absoluut minderwaardig, soms zelfs als volkomen onbruikbaar moeten worden beschouwd. Op afstanden boven 5000 M. is de scherfwerking gelijk nul te stellen. Het moet wel grappig zijn, om met deze protectielen te moeten schieten op oorlogsdoelen. De Militaire Spectator April 1923. Kapitein Fruyt van Hertog beëindigt zijn artikel over het experimenteel psychologisch onderzoek in het leger. Hij beschrijft den weg, die gevolgd werd bij de vorming van het Am. leger en vermeldt de verkregen resultaten- Vooral wat betreft het onder zoek naar beroepsvaardigheid zijn die resultaten ook voor het Indische leger van belang, te meer omdat specialiseering in de toekomst in het leger een nog grootere rol zal gaan spelen, dan thans reeds geschiedt. De schrijver waarschuwt nogmaals tegen het „geliefhebber" op psycholo gisch gebiedt en eindigt met eene aansporing om op wetenschappelijke wijze de zielkundige vraagstukken te bezien, daar de eischen van den modernen oorlog het meer en meer noodzakelijk maken, dat van de gees telijke hoedanigheden van het beschikbare menschenmateriaal zoo veel mogelijk partij getrokken wordt, geen ronde jongens in vierkante gaten worden geplaatst en de nonvaleurs de eenige voor heji geschikte taak, nl. die van „toeschouwer" krijgen. In het artikel „samenstelling en uitrusting van eene Ned. compagnie (es kadron) wielrijders" is voor ons van het meeste belang de daarin opgenomen beschrijving van de genomen proeven met verschillende methoden om een mitr. op een gewoon rijwiel te vervoeren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 63