494 Kapitein Hoffmann behandelt in zijn artikel „de aan- en afvoer in het operatiegebied" het gebruik der autoinobieltreinen, de daarbij gewenschte gezagsverhoudingen en de hoofdregels, welke de basis van de geheele verkeersregeling behooren te vormen. Omtrent de uitwerking van vlieger aanvallen en art. vuur op automobielcolonnes en op kruispunten van wegen, welke door automobielcolonnes moeten worden gepasseerd, merkt hij op, dat van vliegeraanvallen betrekkelijk weinig te vreezen is en dat door het doelmatig regelen van het passeeren van de kruispunten de uitwerking van vijandelijke beschietingen vrijwel kan worden geneu traliseerd. Dr. Hiensch behandelt op wetenschappelijke wijze de gasoorlog. Men kan dit artikel beschouwen als eene aanvulling op het bovengenoemde artikel van luitenant Schwing in de April-aflevering van Mavors. Cavaleristisch tijdschrift. Maart 1923. Luitenant Mathon toetst in het artikel „de Divisie-cav. en haar gebruik" de bestaande theoretische denk beelden aan de (manoeuvre) practijk. Hij spreekt over het groote voordeel, dat de vijand heeft wanneer hij de voorhoede van een marcheerenden troep tot ontwikkeling dwingt en wat de taak van de eigen cav. daarbij behoort te zijn- Deze beschouwingen zijn, in verband met de tegen woordig naar voren gebrachte opvattingen in het Indische leger, niet van belang ontbloot. Met nadruk wijst de schrijver op het snelle verbruik van de cav. in het begin van den oorlog en op de moeilijkheid om het verbruikte paarden materiaal te vervangen. Ook overigens is hij niet erg optimistisch gestemd en vergelijkt hij de taak van de zooals hij zich uitdrukt, vierde rangs divisiecavalerie, met die van een zwak kind, dat bovendien slecht kan loopen, en dat wanneer er herrie in de stad is de straat wordt opgezonden om te zien wat er te doen is. In het artikel schuilt ook voor ons eene ernstige waarschuwing. Men leze het in extenso. Eene afwijkende conclusie is niet mogelijk. Het „Bulletin van het Indisch genootschap" bevat het verslag van de besprekingen betreffende „Militieplicht in Nederlandsch-lndië, ook voor de inheemsche bevolking", welk onderwerp op de vergadering van 9 Febr. 1923 door majoor Winter is ingeleid, Na hetgeen er reeds over dit on derwerp geschreven is, bevat de inleiding geen nieuws, evenmin als de bestrijding van den kolonel Mehrens, die als debater is opgetreden. In een kort bestek is echter de historische ontwikkeling van het vraagstuk op overzichtelijke wijze samengevat. Wij onthouden ons van het geven van eigen meening t. z. daar wij natuurlijk weten, dat iedereen over het militievraagstuk reeds eene gevestigde opinie heeft en het geheele geval voorioopig slechts eene theoretische waarde heeft. 15. OVERZICHT BUITENL. TIJDSCHRIFTEN, door T. The Coast artillery Journal Maart bevat een artikel getiteld „Some phases of the effect of aircraft on the future mission, organization, equip ment and tactics of the coast art. corps". Dit artikel werd in 1922 met den len prijs bekroond in eene „essay competition" van dit maandblad en is belangrijk in verband met de ontwikkelde beginselen betreffende de strategie van de kustverdediging met de in onderling verband werkende strijdkrachten te water, te land en in de lucht. Een afzonderlijk hoofd stuk wordt gewijd aan de tactiek der verdediging in de lucht, waarbij de stelling op den voorgrond wordt geplaatst, dat: „the best defense against aircraft is furnished by aircraft; just as the best defense against a naval attack is a navy. Voor wat betreft het optreden van vliegmachines tegen oorlogschepen is de schrijver van meening, dat „the airplane will be a feeble weapen against a properly protected fleet". Hij waarschuwt tegen de tegengestelde conclusie, welke op grond van manoeuvre-ervaringen daar omtrent getrokken is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 64