497- het in het Fr. leger al niet anders is dsn bij ons. Hij ontwikkelt vervo'gens een stelsel voor de opleiding van den recruut, van de ouderen en van de speciale hulpdiensten, die bij een troep zijn ingedeeld, waarbij het zwaar tepunt van de leiding wordt verplaatst naar den Bat. Comdt. De leider van eene oefening, le directeur de la séance d'exercice, is de man waar alles op aankomt. Revue militaire générale Febr. bevat een zeer lezenswaardig artikel over „le sport dans l'éducation pour Faction". De strekking van het artikel is niet moeilijk te raden, wanneer men leest, dat de schrijver als zijn meening huldigt: la guerie, a vrai dire, n'est que le „sportsuprème", dont l'enjeu, il est vrai, est la vie individuelle et la vie du pays. Het artikel wordt besloten met eene beschouwing van „les cas franqais". In eene goede sportieve opvoeding, ook van de vrouw, ziet de schrijver een middel om het geboortecijfer te doen rijzen. „Comment périt le 20e régiment de chasseurs a cheval" (9—12 October 1914) geeft eene levendige beschrijving van de gevechten om Ryssel, waarbij de Fr. er in slaagden om gedurende meerdere dagen aan eene overweldi gend sterkeren tegenstander het hoofd te bieden. In het artikel „la manoeuvre de Lodz (Nov. 1914) wordt eene beschrijving gegeven van de operatien, waarmede Ludendorff hoopte den Russen een tweede Tannenberg te bereiden. Het heeft verder ten doel om aan te toonen, dat het tot het uiterste doorvoeren van het Napoleontische „pro cédé d'économie des forces" tot gevaarlijke consequenties kan leiden, wanneer men met een actieven tegenstander te doen heeft. Hoewel Lu- derdorff door de óperatiën bij Lodz de dringende inval van de Russen voor de tweede maal heeft weten te bezweren en daardoor ontegenzeggelijk een belangrijk stratigisch succes heeft behaald, is de schrijver van mee ning, dat juist het behalen van dit succes een slechte school is geweest voor de latere veldslagen op het Westfront en dat het mechanisch toe passen van het zelfde procédé in 1918 aldaar heeft gefaald tegenover een tegenstander, die anders handelde, als werd verwacht. Revue militaire suisse. Maart 1923. In het artikel „la transformation de notre canon de 7,5 c.M." wordt beschreven op welke wijze het veldkanon is getransformeerd om te kunnen voldoen aan de eischen, welke sedert den Wereldoorlog op den voorgrond zijn getreden, nl„une forte élévation, une longue portée et une grande facilité de transport. Het karateristieke van deze transformeering is, dat het kanon geheel gedemonteerd kan wor den, waardoor het vervoer in moeilijk bergterrein vereenvoudigd wordt. Door het verdeelbaar maken van het stuk in 9 lasten, kan het om zoo te zeggen, overal worden gebracht. Nu onze aanstaande bergart. langzamerhand min of meer „chimérique" begint te worden, zou dit procédé misschien iets voor ons leger kunnen zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 67