dellijk zóóver landwaarts oprukken, als hun sterkte toelaat, ten einde het landingsgebied te beschermen. Onderwijl heeft de verdere uitlading plaats en zullen er aan de kust (mogelijk een haven) groote troepenverzamelingen plaats hebben, die echter zoo spoedig mogelijk zullen oprukken, om het landingsgebied uit te breiden en een minder ongunstige opstelling in te nemen. Maar, behalve troepen, moeten er groote massa's paarden en materieel worden uitgeladen. Vooral aan materieel zullen er groote opeen- hoopingen ontstaan, bestaande uit geschut, voertuigen, munitie, levensmiddelen enz., heel de geweldige massa, die een leger heeft mee te voeren. Dit alles moet worden gereed gesteld, alvorens het leger in staat is, naar het binnenland op te rukken. Het spreekt vanzelf, dat wanneer een groote, goed georgani seerde en vastberaden luchtmacht op een leger en vloot in der gelijke omstandigheden aanval op aanval doet, onnoemlijke schade kan worden toegebracht. „Loonende doelen" zijn er te over. Eerstens de transportvloot zelve, een groot aantal dicht bij elkaar liggende schepen, waarop elke bom van voldoend gewicht uit werking moet hebben. De aandacht zij er op gevestigd, dat de totale vernietiging van het bij de Am. proeven tot doel dienend oorlogsschip veroorzaakt werd door een bom, die op ongeveer 70 M. afstand viel. Blijkbaar is de uitwerking van een bom, dicht bij een schip in het water vallend, nog grooter dan van een treffer op het schip zelve. Wat dus de uitwerking van een groot aantal bommen op de voor de kust verzamelde schepen moet zijn, laat zich denken! Ook hier kan samenwerking met onderzeebooten van groot nut zijn. Groot kan ook de uitwerking op de naar de kust varende échelons zijn en niet minder op de pas uitgeladen troepen, wanneer deze doelen met bommen en mitrs worden bestookt. Ook de groote opeenhoopingen van materieel kunnen met aanzienlijke kans op succes worden aangevallen. Het zal dan ook niet aan twijfel onderhevig zijn, dat wij, als wij in staat zijn, dergelijke aanvallen te doen, enorme voordeden kunnen behalen. De vijand zal natuurlijk niet nalaten, alle ter zijner beschikking staande middelen aan te wenden om onze aanvallen te bestrijden. In de eerste plaats door afweergeschut van de schepen en van zoo spoedig mogelijk op het land opgestelde battn. Zullen de eerste door rookbommen voor een groot deel kunnen worden geneutraliseerd, tegen laatstgenoemde zal die methode minder gemakkelijk kunnen worden toegepast, een gevolg van hare ver spreiding'over het geheele beschikbare terrein en hare gedekte opstelling, waardoor het moeilijk zal zijn de juiste plaats van al die battn te bepalen en elk afzonderlijk door rookbommen te beletten te vuren. Ongetwijfeld zal het vuur van den vijand, zoodra hij gelegenheid heeft gekregen zijn afweergeschut aan den wal te 437

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 7