maatregelen. Eindelijk wordt de taak van de eigen art. om de inf. bij verdediging te steunen zeer zwaar, zoo niet onmogelijk: afsluitingsvuur voor de eigen linie, die niet nauwkeurig kan worden vastgesteld, is niet goed mogelijk. Ook in dezen slag bleek opnieuw de meest succesvolle wijze van verdediging te zijn, die „door middel van tegenstooten". Gedurende dezen maandenlangen slag keerden de D. weer terug tot het vroegere beginsel van een zwakke bezetting der voorste linie. Zwakke bezettingen konden ook gemakkelijker het bombar dement ontloopen door het bezetten van granaattrechters, terwijl bij den geringen afstand, welke haar van den vijand scheidde, het meermalen voorkwam, dat sterke bezettingen de diep gelegen onderkomens niet tijdig konden verlaten en dan gevangen werden genomen. Een nieuwigheid bij den aanval was de aanwezigheid van vliegtuigen, die van geringe hoogte af de bezetting van de loop graven met mitr.-vuur bestookten. Aanvankelijk stonden de D. hulpeloos daartegenover, maar spoedig leerde men die vliegtuigen met mitr.-vuur te bestrijden. In Dec. werd Joffrc door Nivelle vervangen. Ook Nivelle gaf eene instructie uit omtrent den aanval van groote troepenmachten. Hij zocht het succes van den aanval weer vooreerst in de verrassing, in de 2de plaats in de uitwerking van het art.-vuur. Terwille van de verrassing bleven de omvangrijke voorberei dingen, zooals aanleg van naderingswegen, reserve-loopgraven, bomvrije onderkomens en batt. stellingen, enz. achterwege; evenzoo het vooraf verzamelen der troepen in een op korten afstand van den verdediger gelegen stormstelling. Hij achtte het beter zelfs een grooten afstand over het open veld af te leggen, dan de verrassing er aan te geven door het verzamelen van de troepen in die storm stelling. Moeilijke gedeelten van de vijandelijke stelling moest de inf. vermijden; zij moesten door de art. onder krachtig vuur worden gehouden. Daardoor kon de breedte van de vakken, waarin het aanvalsveld voor de eenheden werd verdeeld, worden vermeerderd en werd zij op \/2 maal de door Joffre aangenomen breedte gebracht (voor een Div. van 9 Batons thans 2000 2400 M., volgens J. 1200—1500 M.). Daar het veroveren van de voorste linie nooit moeite had gekost, legde Nivelle het zwaartepunt der actie in die der reserves. Deze moesten den aanval met korte tusschenpoozen verder dragen en de'2e linie bereiken, die, volgens Nivelle, vermoedelijk met slechts zwakke afdn zou zijn bezet, zoodat ernstige tegenstand hier niet te verwachten zou zijn. Een zeer belangrijke wijziging was de „barrage roulant", welke automatisch 100 M. na elke 4 min. vooruitging, terwijl voorts een bewegelijke art. reserve werd gevormd. 508

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 10