De afstand, waarop de elementen voor de vóórverdediging wor den vooruitgeschoven, kan natuurlijk niet eens voor al worden vastgesteld. Hoe minder krachtige art.-werking is te verwachten, hoe kleiner die afstand kan zijn. Natuurlijk speelt ook de geaard heid van het terrein (uitgestrekte natte sawah's, die opstelling van het geschut op kleiner afstanden onmogelijk maken, enz.) een groote rol bij die afstandsbepaling. Is, door den vorm van het terrein, een diep voorveld niet te verkrijgen, terwijl een vernielingsvuur, dus ook een „barrage roulant" moet worden verwacht, dan schiet er niet anders over, dan de voorste linie der stelling zwak te bezetten en de beslissing te zoeken in het terrein daarachter. Een diep voorveld kan o. a. ook voordeelig zijn, wanneer kans bestaat op omtrekking, of omvatting der stelling. Aangezien de hoofdlinie dan niet spoedig direct bedreigd wordt, heeft de ver dediger meer gelegenheid tot het nemen van tegenmaatregelen, z. n. met gebruik van krachten tot bezetting van de hoofdstelling bestemd. Zoo heeft de ervaring van den oorlog teruggevoerd tot het systeem van een enkele stelling. Onder een anderen vorm, n. 1. door verspreiding in het terrein van moeilijk te treffen en uit te dooven vuurcentra, is het denkbeeld van de voorstellingen ook tot zijn recht gekomen. Vooral echter heeft die oorlog meer doen uitkomen de noodzakelijkheid van een actieve verdediging tot vernietiging van den vijand. Onder omstandigheden kunnen in de verdediging ook zeer kleine afdn door actieve verdediging groot succes bereiken, en in die richting moet de opleiding dan ook plaats hebben. 2. LANDINGSAANGELEGENHEDEN door F. T. E. De keuze van het landingspunt. Er zijn zoovele factoren meerendeels onberekenbare,die het operatiedoel bepalen, die de plannen van den B. V. beïnvloeden, dat er schier geen pijl op te trekken valt, wat hij nu eigenlijk doen zal. Er kunnen redenen zijn, die hem Soerabaja begeerlijker doen zijn dan Sabang, Padang of Makasser en andersom. Er kunnen combinaties gedacht worden van Singapore, Tjilatjap, Wijnkoops baai, Zuidpunt van Sumatra, Merak, die evenveel verschillende mogelijkheden openen. Wij hebben steeds gezien, dat de lijn, langs welke de Algemeene Geschiedenis voortgebouwd wordt, zoo'grillig is en zooveel onverwachte wendingen vertoont, dat geen gedetail leerde richting voor de naaste toekomst is te voorspellen. Het valt dus niet te zeggen, welk het operatie-object zal zijn voor een Vervolg van I. M.T. '22 No. 12; ter publicatie ontv. Febr. '23. Red. I.M.T. 517

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 19