eventueelen B. V. Zelfs is het onmogelijk aan te geven, welke van de beide groote partijen, die den oorlog in Azië zullen beginnen, zich als B. V. zal ontpoppen, noch welke verandering in de groepeering gebracht zal worden door het verloop van de geweld dadige voortzetting der vredespolitiek. Behalve politieke over wegingen kunnen ook technische omstandigheden een bepaalde keuze ten gevolge hebben. Zoo is het zeer wel denkbaar, dat de techniek er in slaagt de nadeelen te ondervangen van de keuze van een strategisch gewichtig punt, waar geen havenwerken zijn, of geen achterland is van economische beteekenis. Weten wij dus niet, wat door den B. V. begeerd zal worden en wat niet, evenmin weten wij hoe hij zal trachten zijn doel te bereiken. Zelfs is het niet geheel'ondenkbaar, dat het hoofddoel van den vijand bereikt kan worden, zonder dat hij het noodig acht, eerst met onze strijdkrachten af te rekenen. Hoe zwakker ons leger is, hoe grooter de kans daarop! Nu mogen sommigen dat een fout van den aanvaller noemen: ook al ware deze veroordeeling de onbestrijdbaarheid zelve, dan nog is het mogelijk, dat de B. V. die fout maakt! Fouten en zeker fouten, die op de kaart of achteraf zoo genoemd kunnen worden toont elke oorlog. N,aar gelang het verdedigend leger meer gewicht in de schaal legt, neemt het belang toe van de vraag: „Waarmoet de landing geschieden?" Voor de hand ligt de veronderstelling, dat de vijand het landings- punt zal kiezen hetwelk het dichtst bij zijn operatie-object is gelegen. Maar even voor de hand ligt bij den aanvaller de gedachte, dat in de oogenblikkelijke situatie, de verdediger wellicht juist daar de krachtigste maatregelen zal genomen hebben. De landende partij moet, zonder andere gegevens, zelfs daarop rekenen. Men herinnere zich hoe op Gallipoli de verdediger tijdens het binnen komen der berichten omtrent de verschillende landingen kon zeggen: „Mein erstes Gefühl war, dasz in unseren Maszregeln nichts geandert zu werden brauchte". En toch was gerekend op andere landingen dan op de Zuidpunt („Ich habe stets eine feind- liche Landung an der Besika-Bucht auf asiatischer Seite und eine solche am Sarosgolf bei der Enge von Bulair als die fiir den Feind wirksamsten, und am schnellsten Erfolg versprechend, gehalten"). Het is nu 's vijands appreciatie van de mogelijke kracht der verdediging, naast de waarde door hem aan op allerlei wijze te verkrijgen inlichtingen gehecht, die hem in een bepaald geval doen besluiten op een bepaald punt de landing te forceeren, of er van af te zien. Het is beter af te zien van de kortste of gemakkei ij kste operatielijn naar het te bereiken object, wanneer dit eene landing zou vereischen op een kustgedeelte, dat goed verdedigd wordt, of waar de vijand waarschijnlijk nog tijdens de landing der infanterie tot den aanval zal kunnen overgaan. Hiermede rekening houdende' 518

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 20