De Japanners kozen een landingspunt, waarheen zij hun trans port en het 2e Leger, alsmede de latere aan- en afvoer konden dekken, waar zij de meeste kans hadden veilig te debarkeeren. Daar zou het voor de Russen moeilijker zijn hen weder te verdrij ven, dan hen op Kwantung het landen te beletten. En als men niet achteraf op de houding der Russen en hun vloot afgaat, doch het standpunt van vóór de opening der vijandelijkheden inneemt, moet men erkennen, dat de Japanners die keuze terecht deden. Zij bepaalden het landingspunt niet eenvoudig als antwoord op de vraag: „Van waar kom ik het snelst bij mijn doel?" doch wel door de meer belangrijke vraag: „Waar kom ik nog veilig aan den wal?" Het geval is zeer goed denkbaar, dat een B. V. zoodanig landen zal, dat hij van dat landingspunt uit in samenwerking met zijn scheepsmacht-zich over land begeeft naar het, om welke redenen dan ook, gewenschte aanvangspunt der verdere operaties Een vaste regel is daarvoor niet te stellen. Plaats, tijd en om standigheden zijn de duistere factoren, die elk geval weer anders maken. De verdediger in den oorlog tusschen twee aan elkander grenzende landen kan dikwijls van te voren uitmaken, dat de aanvaller zijn grenzen op een bepaald punt niet zal overschrijden (Frankrijk behoefde de Duitschers niet in Bordeaux te verwach ten), doch in onze verhoudingen zal de verdediging er niet op kunnen rekenen, dat de vijand het een of ander punt niet zal kiezen. F. De landing bij Quinteros en het oprukken daarna. Men neemt dikwijls aan, dat een landend leger van eenige sterkte geruimen tijd noodig heeft om zich te ordenen alvorens naar het binnenland kan worden opgerukt. Onze manoeuvres en oefeningen waren veelal op dit denkbeeld gegrond. Ook het succes van een eventueelen coup de main tegen een of anderen Achillespees wordt vaak den B. V. bij voorbaat ontzegd door die theorie. Wij houden ons daarbij het voorbeeld van de Japansche en Italiaansche landingen voor oogen, doch niet vergeten mag worden, dat de getalsterkten, zoo wel van den verdediger, als de daarmede veelal verband houdende sterkte van den aanvaller, zeer belangrijke factoren vormen. Is de verdediger zwak, dan kan de gelande vijand met minder uitgebreide voorbereidingen oprukken. Een sterke macht heeft meer maatregelen op zijn operatiebasis te treffen dan een minder sterke. In 1864 deed Sherman in Port Royal (Virginië) zijn schepen als drij vende basis inrichten, waardoor de mogelijkheid in het leven geroepen werd, tijdens zijn noordwaarts gerichten marsch, zijn basis eveneens te verplaatsen. 520

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 22