te dwingen. Nu werden die hoogten in den nacht van 20 op 21 Aug. door de verdedigers bezei. De hoofdmacht der gelande 2de Brigade kon als linker-colonne om 3 n. m. den marsch naar Colmo beginnen, de voorhoede bezette tegen het invallen der duisternis Duminjo, dat men volgens het plan om 1 uur had moeten bereiken. De 1ste Brigade was om 2 uur als rechter-colonne afgemarcheerd en bereikte om 8 uur 's avonds met de voorhoede den N. oever van de rivier, waar de hoofdmacht om 10 uur aankwam. De 3de Brigade kon eerst om 12 uur 's nachts afmarcheeren. Een gedeelte verdwaalde, zoodat de helft achter de linker- en de helft achter de rechter-colonne kwam, instede van de geheele 3de Brigade achter de tweede. De Cav. kon eerst tegen den avond in beweging gezet worden. Was het met wat meer voorbereiding mogelijk geweest den Z. oever van de Rio Aconcagua te bezetten vóór de verdediger daar was, thans moest den volgenden morgen (4 uur) een aanval over de rivier worden ondernomen op de stellingen ten Z. van de rivier (voor zeer interessante details zie Kunz „Der Biirgerkrieg in Chili"). Gebruik makende van medegenomen overtochtsmiddelen werd de overgang geforceerd en gelukte het, niettegenstaande een krachtigen tegenaanval, de Dictoralen te verslaan (21 8) Het voortzetten van den opmarsch werd echter den volgenden dag (22 8) vertraagd door storingen in de munitie-aanvulling, echter niet zoodanig, of op 238 kon Vinya del Mar worden aange vallen. Voor het doorzetten van dezen aanval was een omtrekking noodig over Quillayes en Las Palmas, uitgevoerd door de 3de Brigade. Na voltooiing daarvan werden de Dictoralen ter sterkte van 13000 man op den 28sten 8 dagen na de landing, op 30 K. M. van het landingspunt beslissend verslagen. Valparaiso werd genomen. Balmarceda deed afstand en de oorlog eindigde. De beide detn te Coquimbo en Concepcion hadden wegens den grooten afstand en de spoorbrugvernieling niets kunnen bijdragen tot de gevallen beslissing. 523

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 25