Het krombaangeschut werd gebruikt tegen de twee aanwezige slagschepen, de zwaardere kalibers der lange kanonnen tegen de kruisers, ballonmoederschepen en transportschepen, de veldbattn tegen de kleinere vaartuigen. Zeer groote moeilijkheden heeft het in stelling brengen der battn met zich mede gebracht, als gevolg van het bijna geheel ontbreken van wegen. Kwaliteit der vuurmonden en terreingesteldheid nood zaakten tot een opstelling zoo ver mogelijk naar voren, voor de tegen de schepen in te zetten battn zoo dicht mogelijk bij de kust. Daartoe moesten de stukken zoo veel mogelijk door de rivier dalen (o. a. het Hasmakdal), die voor een groot deel van af de schepen bestreken werden, worden opgevoerd. De wanden der rivierdalen bestaan in hoofdzaak uit steile rotsen. Het schijnt, dat de D. art.-offn het opvoeren der battn voor onmogelijk hebben gehouden, maar dat de Turken het hebben aangedurfd en ook hebber, volbracht. De munitie werd door menschen naar de opstel lingsplaatsen gedragen. De vele moeite werd met succes beloond, want hoewel uit den aard der zaak de materieele uitwerking van het vuur niet zeer groot geweest kan zijn, des te meer was dit de moreele op de eigen inf. Deze zag n. 1. hoe de vloot het anker lichtte en uit de Anaforta- baai in de richting Imbros verdween. De twee slagschepen bleven buiten het bereik der Turksche battn liggen en vuurden door, doch de Turksche inf. had nu veel minder te lijden, dan toen de kruisers er bij waren en het geheel op veel kleinere afstanden schoot. Bijzondere vermelding verdient het optreden van een 8.8 c. M. batt. die, geen betere (gedekte) stelling kunnende vinden, gedwon gen was boven op de rotsen aan den rand te gaan staan, van uit zee gehee. ongedekt tegen gezicht. Dit w,as op den Ismail-Tepe. De batt. heeft dan ook uitsluitend met directe richting gevuurd. Niettegenstaande een hevig vuur van uit zee kreeg zij geen belang rijke verliezen. Later werd zij met behulp van vliegtuigen met meer succes beschoten en was daardoor gedwongen telkens van stelling te verwisselen. Een tweede direct gevolg van het optreden der Turksche art. is geweest, dat de communicatie tusschen de vloot en de landings plaatsen zooveel moeilijker werd en met meer succes bestreden kon worden. Geheel beletten kon men het niet, aangezien geen zoeklichten aanwezig waren en het 's nachts afgeven van strooivuur wegens de kleine munitievoorraden achterwege moest blijven. In den nacht van den 20sten Dec. verdwenen de troepen en de vloot in het Noorden en in den nacht van 9 op 10 Jan. vertrokken de Geallieerden van Sedil-Bahr, daarmede den Gallipoli-tocht opgevende. Na Gallipoli werd Smyrna het tooneel van den strijd. Kort na het deelnemen der Turken aan den oorlog was reeds een Eng. 526

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 28