schepen konden nog steeds O. van Kosten varen en Smyrna bereiken om haar te beschieten. Daarom had men ondertusschen ook op de O. oever van de Golf van Smyrna (ongeveer bij aeen batt. van 12 c. M. in stelling gebracht, die de O. doorvaart langs Kosten moest bestrijden. Veel resultaat heeft dit niet gehad. Toen de eerste maal het vuur geopend werd op de beide monitors, maakten deze keert. Later is de batt. verkend en verloor in een gevecht met een der monitors één vuurmond. De monitors bleven in den vervolge buiten; dit was dus bereikt, maar de jagers stoomden met groote snelheid, dicht onder de kust van Kosten houdende, toch naar binnen. De batt. bleek niet in staat een zoo snel zijwaarts bewegend doel te bevuren. Het lukte dus niet op deze wijze om den vijand van Kosten te verdrijven. Daartoe was noodig, dat het vorengenoemde steunpunt op het N. W. uiteinde van Kosten aangepakt werd. Doch hoe? Alleen van Kara-Burun uit kon dit, alle andere punten van het vaste land lagen te ver weg, om als opstellingsplaats voor battn in aanmerking te kunnen komen. Over land kon men tengevolge van niet te overwinnen terreinmoeilijkheden geen geschut naar Kara-Burun krijgen. Aan een bergbatt. is het na zeer veel moeite gelukt om er te komen; voor zwaarder geschut was het- uitgesloten. De Duitsche majoor Lieran kwam op het idee om te probeeren 's nachts tusschen de eilanden doorvarende en de Engelsche schepen ontwijkende, ov:r water het geschut naar de gewenschte plaats te brengen. Deze tocht is merkwaardig genoeg om meer in bijzonderheden beschreven te worden, waarom hieronder een vrijwel woordelijke vertaling van het verhaal van majoor Lieran moge volgen. „Mijn plan berustte daarop, dat de Eng. den Turken zoo iets niet toevertrouwden en zich op hun eilanden te zeker voelden. Bijzonder lastig was de geheimhouding, aangezien het in Smyrna wemelde van Eng., Am. en Grieksche spionnen. Daarom moest toevlucht genomen worden tot alle denkbare listen en middelen. Met de eerstkomende nieuwe maan echter was alles klaar en op den avond van den 3den Mei 1916 voer ik met twee schepen van Smyrna af, om de bij Urla-Iskele verborgen vuurmonden en munitie in te laden en vervolgens naar Kara-Burun te varen, waar in een door hooge bergen gedekte bocht alles voor de landing en het in stelling brengen van de kanonnen voorbereid was. Het begin van de tocht was niet veelbelovend. Allereerst ver schenen twee Eng. vliegtuigen, die Smyrna bombardeerden en het uitloopen van de stoomers uit de binnenhaven van Smyrna ver traagden. Tengevolge daarvan moest de eigen mijnversperring in het duister gepasseerd worden, waarbij een stoomer op een rots liep en eerst met groote moeite en veel tijdverlies vlot gemaakt moest worden. Verder verliep weer kostbare tijd met het zoeken, 528

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 30