tingen, vaak tot hun nadeel. Een geluk voor hen was het, dat de D. niet over méér troepen beschikten, om het verkregen succes uit te buiten. Interessant is het om b. v. het werk van Dubail: „Quatre Anneés de Commandement" te lezen. In zijn instructie van 17 Nov. 1914 geeft Dubail, Comdt van het 1ste Leger, nog slechts aan, dat bij voorkeur geen lange loopgraven moeten worden aangelegd en dat de beste die voor een halve, sectie zijn. Van de bezetting der voorste loopgraven wordt niets gezegd; te dien aanzien bleef men dus bij de oude, in de reglementen neergelegde, opvatting. Evenmin werd daarom gewezen op eene verdediging, hoofdzakelijk door tegen- stooten. Het duurde niet lang, of de D. verdedigingswijze raakte, althans ten deele, bekend en beïnvloedde de ideeën. Dubail wijst reeds enkele dagen na het uitgeven van bedoelde instructie zijn onder- comdtn erop, dat achter de voorste gevechtsloopgraaf voor de be zetting er van afwachtingsdekkingen moeten worden gemaakt, op niet meer dan 20 30 M. van de gevechtsloopgraaf verwijderd. Zij moesten dienen, om er gedurende het bombardement de bezetting van de voorste gevechtsloopgraaf in terug te trekken en haar zoo aan het art.-vuur te onttrekken. Een eigenaardig verschil zien we hier echter met de opvatting der D., die de voorste loopgraven van den aanvang af slechts zwak bezet wilden zien, terwijl Dubail de sterke bezetting gedu rende het bombardement wil terugtrekken, iets was uit psycholo gisch oogpunt zeker minder goed is. Ook hij wijst op de noodzakelijkheid om door tegenstooten den binnengedrongen vijand terug te werpen. Herhaaldelijk geeft hij aan, dat de tegenstooten onmiddellijk op het binnendringen moeten volgen en gispt hij de onder-comdtn streng, die niet de daarvoor noodige voorbereidingen hebben getroffen. Zoo b. v. toen bij een door de D. aangevallen onderdeel van het 15e Korps de tegenstoot eerst 20 min. na het binnendringen der D. in de voorste linie, werd ingezet. Deze hadden toen reeds een mitr. in stelling gebracht en door zandzakken zich de noodige dekking verschaft, zoodat de tegenstoot gemakkelijk kon worden afgeweerd. De onderdeelen van het 8e Korps werden voortdurend door kleine D. afdn aangevallen, waarbij de voorste loopgraven eerst door art.-vuur en mijnenwerpers werden vernield. De voortdurende échecs bij dat Korps hadden een nadeeligen invloed op het moreel. „II faut cependant a tout prix trouver une tactique qui perniette d'empêcher l'ennemi de profiter de eet avantage. La seule pratique me paraït être celle déja indiquée dans ces notes: création d'élé- ments de tranchée k courte distance, dans Iesquels on se réfugiera pendant le bombardement, sans cesser d'etre a même d'arrêter l'ennemi par le feu, quand il croira le moment de l'assaut venu. Mais il faut aussi qu'automatiquement, pendant le bombardement, 502

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 4