Volwaardig kader krijgt men? A. door hen niet lichtvaardig aan te stellen het moet niet zoo eenvoudig zijn om „sergeant", laat staan „hooger" te worden; B. door het na de aanstelling verder te vormen, waartoe RUST <en CONTINUÏTEIT in de compagnie onmisbaar zijn; G. door ieder kaderlid, dat op den duur niet in zijn rang voldoet, terug te stellen tot den naast lageren rang, bij wijze van administratieven maatregel. 1 hans is deze maatregel hier in Indië nagenoeg niet mogelijk, dan op verzoek, terwijl het in Holland, althans indertijd, wèl mogelijk was. Hier moet men het, behalve voor onderluitenants, tot degradatie laten komen, of een reëngagement afwachten. Volwaardig kader heeft aanzien èn naar buiten èn in den troep; nog eens men krijgt het niet door een (te) groot aantal adjudant- onderoff. plaatsen. Daardoor wordt eer het tegendeel verkregen, niet alleen wat de sergeanten, doch evengoed wat de hoogere onderoffn betreft. Over het naschrift van F.J. P. S, kunnen we kort zijn. In menig opzicht zijn Schr. en wij het eens. Niet echter wat onder de huidige omstandigheden de overbodigheid van goede in structeurs aangaat. Niet achten wij die noooig als „surrogaat" voor officieren, het tegendeel moge uit het vorenstaande gebleken zijn, doch voor de politie en de inwendige huishouding in de compagnie. Het is de man van het materieel voor de voorbereidende schietoefeningen, van het sein- en telefoonmat., van de sportarti kelen en het mat. voor het granaatwerpen, van de gamelle, de bezems, de dweilen, de staatjes op de compagnie en van die ve'erlei huishoudelijke kleinigheden, oie zonder toezicht van een vast daarmede belast persoon, niet voldoende worden verzorgd. Zeker er is een sergeant van de week en een fourier, maar de eerste wisselt elke 7 dagen en de instructeur blijft, terwijl de fourier het al druk genoeg heeft. Hij is verder de expert op het gebied van de kennis van de détails van ue reglementen en voorschriften, van allerlei atoerans in het Korps en de compagnie. Hij werkt de tactische en huishoudelijke reglementen van het bureau bij. Vervolgens is hij de schakel tusschen de sergeanten en den c. comdt met zijne offn hij treedt op als de directe chef van de sergeantenfamilie der compagnie, beslist in de daarin ev. voor komende onderlinge ruzietjes, beperkt ev. onderling gekatjau, waakt in een woord voor rust en orde in die familie. Wil hij dit alles goed verrichten, dan dit is zonder meer wel duidelijk moet hij niet de eerste de beste zijn en als regel ook 558

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 60