564 Java-inf. en deze weder—ingevolge punt 3tot vermindering van bijbehoo- rende wapens en diensten. Een en ander leidt weer tot een geringer pre ventief vermogen, dus tot VERGROOTING van de kans op een aanslag van buiten, +erwijl de Heer E. zegt het zelve juist BEPERKING van die kans moet worden nagestreefd Bovendien komt het systeem P. E. B. hierop neer, dat niet de deskundi gendoch het Civiel Bestuur eene beslissende stem zouden hebben in de vraag: hoe groot de minimum (dus de werkelijke want boven het minimum komen we toch waarschijnlijk nooit) sterkte van het Javaleger— met zijn oorlogstaak zal zijn. Vermeld zij verder nog uit het artikel, dat de afgevaardigde Kiès terecht bepleitte: het behoud van het geraamte der 4de compn der Veldbataljons; verstei king van de Cavalerie en aankoop van houwitsers. Uit het Vereenigingsnieuws vermelden we een rekest, houdende verzoek om nadere inlichtingen inzake de circulaire over de militaire Vereenigingen en de Politiek. 9. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN, door T. Mavors Mei. Kapitein Wilson begint met een studie over „de uitrusting met pioniergereedschap van moderne legers". Hij gaat daarbij uit van de in den Wereldoorlog voor de zooveelste maal bewezen waarheid, dat in den bewegingsoorlog elke troepenafd. onder alle omstandigheden onmid dellijk en met de grootst mogelijke snelheid veldversterkingen moet kunnen opwerpen en dat daarom iedere man van pioniergereedschap voorzien moet zijn. Op dezen basis ontwikkelt hij zijn denkbeelden over de wijze, waarop de gereedschapsuitrusting van een modern leger geëchelonneerd moet zijn, te weten: bij den man, bij de korpsen, bij de hoogere eenheden en in het etappengebied. „Aardtelegrafie en luisterdienst" is de titel van een artikel van luitenant Warris, waarmede deze een aanvan» maakt, voorloopig met eene niet al te technische beschrijving- Luitenant Nottrot beschrijft hoe de hoeveelheden springstof, noodigvoor verschillende vernielingen, door hem zijn verzameld in een bepaald soort grafieken (nomogrammen), waardoor berekening met formules en tabellen overbodig wordt. In een artikel „Met kapitein Kaps op voorpostendetachement" behandelt kapitein Ontrop op causeerend-applicatorische wijze, wat er alzoo bij het betrekken van een voorpostendetachement komt kijken. Het gaat er, naar ons idee, bij dat voorpostendetachement nog al goedig toe. De moderne geest? Cav. Tijdschrift Maart bevat eene bespreking van het Belgische Regle ment voor cav. en wielrijders van 1922. Het reglement bevat uitsluitend de bewegingen en evolutiën van de cav. en de wielrijders. Op de gesloten exercitiën wordt veel nadruk gelego. Het reglement zegt nadrukkelijk „les exercises a rangs serrés sont un puissant moyen de discip'iner leur cor rection, l'alignement et le silence pendant le travail sont les caractéristi- ques d'une troupe parfaitement disciplinée." Daar is na den Wereldoorlog wel een groote omzwaai in de waardeering van de gesloten exercitiën gekomen Luitenant Van der Kroon bespreekt de „Voorloopige Handleiding voor de telefoon-patrouille en seinpatrouille bij de cav." en levert critiek op enkele daarin voorkomende bepalingen, terwijl hij tevens de gewenschte verbeteringen aangeeft. Orgaan van dc Vcrceniging tot beoefening van de Krijgswetenschap IVde aflev. bevat het veislag van de lezing van den majoor Van Munnek- rede over „de samenwerking van Inf. en Art. in het gevecht" met het daar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 66