M. verder naar achteren weer andere voor de reserves. „On aura ainsi l'échelonnement de toute ligne de combat en tirailleurs, soutiens et reserves, les deux premiers échelons étant en situation de fournir éventuellement des contre-attaques instantanées". Men ziet hier een geheel ander idee dan bij de D., die aan de voorste linie een totaal andere beteekenis toekennen. Eerst later gaan de Fr., als zij geheel bekend zijn met het D. verdedigingssysteem, ook hiertoe over. Het is voor Dubail een ware openbaring, als hij op 22 Juni 1915 van zijn verbindings officier het bij 7e Leger de volgende inlichtingen verkrijgt: De D. hadden in het bosch een serie blokhuizen gemaakt, bevat tende 1 of 2 mitrs en een gering aantal manschappen en omringd door een versperring, terwijl de tusschenruimten ook door versper ringen waren afgesloten. De blokhuizen konden in elke richting vuur geven en elkaar flankeeren. Eenige dagen later teekent hij aan, dat n. z. m. de doorloopende loopgraaf heeft afgedaan en dat men zal moeten overgaan tot een linie van blokhuizen, elk voor een halve sectie en voorzien van mitrs, op 100 M. afstand en met goed geflankeerde versper ringen er omheen en er tusschen. Het doel, dat moet worden bereikt, zegt hij, is te verkrijgen, dat het front ook na het bombardement nog door vuur kan worden beschermd. Het beste middel daartoe is het plaatsen van talrijke gekazementeerde mitrs, die hoofdzakelijk flankeervuur afgeven. Want dan is er kans, dat ook al worden er vele buiten gevecht gesteld, er nog genoeg zullen overblijven om den aanval tot staan te brengen en aan de onderst.-troepen de gelegenheid te geven tijdig in te grijpen. De aanwezigheid der mitrs maakt het ook mogelijk weinig manschappen in de loopgraven der voorste linie te hebben („on en a généralement trop"). „C'est, en effet, beau- coup sur la contre-attaque qu'il faut compter pour repousser l'en- nemi. Or, si Ton a mis trop de monde en première ligne, cette troupe est dépensée et déja moralement atteinte par le bombar dement et l'effectif des soutiens en est réduit d'autant". Men ziet, geheel de D. inzichten! Van nu af is hij groot voorstander van de toepassing daarvan en doet hij ook in dien zin een voorstel aan Joffre. Zoolang de linie van blokhuizen nog niet bestaat, schrijft hij zijn onder-comdtn voor, dat, zoodra het bombardement door zijn hevigheid doet gelooven aan een onmiddellijke voorbereiding voor een aanval, de bezetting der voorste linie zich moet terugtrekken naar op korten afstand gelegen onderkomens, of naar te voren verkende terreinplooien, om zich daar voor den tegenaanval op te stellen. De troepen breken vanhier uit, zoodra het bombarde ment wordt verplaatst, dus wachten niet, tot de vijand zich in de voorste linie vertoont, omdat zoodoende men de meeste kans heeft gelijk met hem in de voorste loopgraven aan te komen en hem dus 504

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 6