voeren,— ten koste van schatten aan nutteloos verloren kapitaal en energie. De tactische vergissing zien wij in het verwaarloozen, of althans in het zeer sterk onderschatten, van de bij uitstek ongunstige natuur lijke omstandigheden, waaronder de duikboot in de Nederlandsch- Indische wateren zal hebben te strijden. Dienaangaande het navolgende. Wat de heer Kaijser daaromtrent ook moge zeggen, tegen over gewapend materieel, vooral tegenover beveiligde vloten (en daar gaat het hier om), is de duikboot een groote teleurstelling gebleven. De heer K. geeft dat ook gedeeltelijk wel toe, en ziet de reden daarvan vooral in het gemis aan samenwer king met andere maritieme strijdkrachten. Vooreerst is die meening zeer aanvechtbaarmaar is zij juist, dan is daarmede toch ook goeddeels het fraaie van de duikboot af. Met eindeloos vernuft construeert men een oorlogswapen, dat men als voornaamste deugd de gave der onzichtbaarheid wil verleenen, en moet dan achteraf ervaren, dat het zeker niet op resultaten mag hopen, als hef niet wordt vergezeld van drijvende middelen, die aan zichtbaar heid niets te wenschen overlaten Het is duidelijk, dat in vele gevallen bijv. ook in dat van onze vijandelijke transportvloot het succes der duikboot dan eerst recht twijfelachtig gaat wordetr, zeer zeker wanneer men, zooals wij officieel en semi-officieel nu sedert jaren bezig zijn te doen, van de daken heeft verkondigd, naar welke beginselen men zijn actie denkt te voeren. Maar zooals ik zeide, de meening, dat in gemis aan samen werking met andere strijdmiddelen de voornaamste oorzaak moet worden gezien van het fiasco der duikboot, is zeer aanvechtbaar ik deel haar dan ook niet en bevind mij daarbij in gezelschap van verantwoordelijke Duitsche bevelhebbers, die juist in het vermogen der duikboot, zich onafhankelijk en zondersteun van wien of wat ook in een vijandelijke omgeving op te houden, de voor naamste verdienste van dat wapen hebben erkend. Voor mij ligt de hoofd-oorzaak van zijn blijkbaar échec wel degelijk in de afweermiddelen en beveiligingsmethoden, zooals die in den loop van den oorlog zijn ontstaan en naar gelang van omstandigheden ook tegenover ons zouden worden toegepast. Nu heeft men zich beijverd, argumenten bijeen te brengen om het aannemelijk te maken, dat wij hier in een geheel anderen toestand zouden verkeeren dan zich in den wereldoorlog heeft voorgedaan, en dat wij dientengevolge met betrekking tot het succes der duikboot betere verwachtingen mogen koesteren, dan op grond der oorlogservaring gewettigd schijnt. Het zou te ver voeren, die argumenten hier aan te halen en stuk voor sfuk op hunne juistheid te onderzoeken, maar dat is ook niet noodig om de eenzijdigheid dier beschouwingen aan te toonen. Daartoe kan ik volstaan met te constateeren, dat in al die betoogen met geen woord gerept is van de ongeëvenaard 572

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 74