op het voor hem gevaarlijkste oogenblik aan te grijpen. Hij wijst zijn onder-comdtn van nu af op de noodzakelijkheid om weinig troepen in de voorste linie te hebben. Hoezeer de Fr. gehecht zijn aan de oude beginselen, blijkt wel hieruit, dat toen hij enkele dagen later den gen. Roques de toepassing van zijn nieuw verkregen denkbeelden voorschreef, deze antwoordde: „C'est toute une mentalité a changer". De D. waren den Fr. in dit onderdeel van de krijgskunst verre de baas, alleen een gevolg van voortdurende, ernstige studie. Voorloopig bleef men op het nu ingenomen standpunt staan, ook aan D. zijde. De werkzaamheid der art. echter nam toe. Was zij door den verdediger tot dusverre voornamelijk gebruikt om de eigen loopgraven onder vuur te houden, wanneer de vijand daarin was binnengedrongen, dus meer om hem te beletten door te rukken en tevens ter voorbereiding van den eigen tegenstoot, nu moest zij het afslaan van den aanval voorbereiden, door de ontdekte vijandelijke battn onder vuur te nemen, terwijl overigens de vijandelijke voorste loopgraven en andere aanvalswerken werden gebombardeerd om den aanvaller te beletten uit te breken. Geschiedde dit toch, dan bleef de art. de vijandelijke uitgangs loopgraven voor den aanval bevuren om de reserves te beletten te volgen. In 1915 gaf Joffre aanwijzingen uit over de wijze, waarop de aanval van groote afdn moest worden gevoerd, berustende op het beginsel: de art. overwint, de inf. bezet. De aanval behoorde te worden ingeleid door een bombardement, dat van 4 uren, tot eenige dagen, kon duren en tegelijkertijd plaats had, niet alleen over de hindernissen en de voorste loopgraven, maar ook over een terreinstrook van enkele honderden M. diepte. Gedurende het bombardement moest de aanvals-inf. tot op 150 200 M. van de vijandelijke loopgraven naderen en in loopgraven gereed worden gehouden om uit te breken. In het Ioopgravengebied van de voorste stelling moest alles worden vernield. Door voortdurend opdringen van de reserves moest de aanval in gang worden gehouden en tot de 2e linie worden gebracht, welke, naar men hoopte, te zwak bezet zou zijn om aan den aanval weerstand te kunnen bieden. De inf. werd in verschillende golven opgesteld, welke bestonden uit geheele ontwikkelde compagnieën naast elkaar. Deze instructie werd den D. spoedig bekend. Als tegenmaat regelen werden voorgeschreven, behalve vorengenoemde werk zaamheid der art.: alle liniën van hindernissen te voorzien, plaat sing van mitrs en vuurmonden achter de hoofdlinie om het doordringen van den aanvaller daar voorbij te belemmeren; onmiddellijken tegenstoot van de in talrijke onderkomens onder gebrachte achtergehouden troepen. De slag in de Champagne in den Herfst van 1915 werd volgens de instructie van Joffre uitgevoerd. Hierin werd alleen déze 505

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 7