wijziging gebracht, dat de Divn in voorste linie 3 regtn naast elkaar plaatsten en het 4e daarachter volgde, dus in stede van de liniesgewijzenu meer de vleugelsgewijze opstelling. De Fr. gebruikten 19 Divn in eerste linie en 8 in 2de, tegen een front van 33 K. M. breedte, dat de D. met 4 Divn bezet hielden. 22 Sept. begon het bombardement; 25 Sept. ving te 9.15 v.m. de inf.-aanval aan. De Inf. was opgesteld in 3 liniën; in elk Regt bestond elke golf uit een Bat. Op enkele minder belangrijke gedeelten telde men slechts 2 golven. Vóór de voorste golf uit, gingen de handgr.-werpers; de 2de golf moest de gewonnen loopgraven zuiveren; achter de 3de golf volgden afdn, die de krijgsgevangenen moesten verzamelen, bewa ken en weggeleiden, zoomede het veroverde mat. verzamelen. Het 4de Regt werd niet in liniën ontwikkeld, doch volgde in flankcolonnes. Doel van den aanval was: de 22 K. M. achter het front gelegen straatweg Vouziers-Réthel. Aan weerszijden van den straatweg Souain-Somme Py slaagde over een breedte van 17 K. M. de doorbreking, echter tot niet grooter diepte'dan 3y2 K. M. Elders bereikten de Fr. troepen geen grooter doorbreking dan tot 1.5 K.M. De art. had alle waargenomen verdedigingsinrichtingen geheel vernield. Dit was ook de grondslag van de instructie van Joffre. Toch gelukte het haar natuurlijk niet om op die wijze alle tegen actie der D. na de verovering der voorste loopgraven onmogelijk te maken. Het terrein bood verschillende natuurlijke dekkingen, waarachter, of waarin, de ondersteuningstroepen en reserves zich aan het bombardement konden onttrekken, om bij het naderen van de Fr. inf. tot tegenstooten en verrassend flank- en rugvuur over te gaan, waardoor het doorrukken zeer werd bemoeilijkt. Ook bleek bij het voortdringen der aanv. inf. de verbinding met haar eigen art. vaak verloren te gaan, zoodat zij onvoldoende gesteund werd. Daaren tegen kon de niet geheel onderdrukte D. art. met kracht de Fr. inf. bestrijden. Tenslotte bleek bij het verder doordringen de verwarring bij de Fr. inf. zoo groot, dat zij niet bij machte was, de, door hare ligging achter den kam van een heuvelreeks, intacte 2e linie te veroveren. Aan den verdediger werden zeer hooge eischen gesteld. Door het bombardement waren verschillende kleine groepen als het ware ingesloten, die alleen op verlossing konden hopen door een tegenstoot van versterkingen. Over het algemeen hielden die troepen zich uitstekend, ook al door hun geopende gelegenheid de voortdringende Fr. verrassend aan te grijpen. Voor de verdediging trokken de D. uit dezen slag de volgende gevolgtrekkingen: Elk verdedigingssysteem moest uit 2 stellingen 506

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 8