3. EEN HANGBRUG OVER DE TjITAROEM door P. Proost. Eenigen tijd geleden ontving ik de volgende opdracht: „Veronderstellende, dat de ijzeren brug over de TJITAROEM te SOEKAB1ROES is opgeblazen, met een sectie genietroepen een hangbrug, bestemd voor inf., cav. en bergart., te slaan, zoo dicht mogelijk bij den vernielden overgang". VERKENNING. Een korte verkenning wees als meest geschikt voor het beoogde doel aan: het punt waar de Tjitaroem een water val vormt 800 M. beneden Soekabiroes (zie situatieschets), omdat: le. de rechteroever vanuit Tjimahi gemakkelijk te bereiken is langs den ouden weg, die van hoogtepunt 633 (vlak bij paal 12) in de kampong Djati 1 voert naar het punt waar vroeger (vóór het bouwen van de ijzeren brug) de rivier overbrugd was en van waar een verlaten en verwaarloosd pad langs den oever en verder noordelijk naar de kampong Tjipatat 1 voert; 2e. op den linkeroever een verbindingsweg naar den weg Soe kabiroesBalakasap gemakkelijk te maken is; 3e. de rivier ter plaatse diep is ingesneden met steile oevers, een ideaal punt voor een hangbrug met lage ophangpunten en schragen op de kabels, welk type om zijn aanzienlijk grootere stabiliteit verre te verkiezen is boven de hangbrug met hooge ophangpunten, die niettegenstaande de noodige schoren, altijd slingert. Een vluchtige meting wees uit, dat een bruglengte van 42 M. noodig was en dat het, met het oog op mogelijke bandjirs, ge- wenscht was het linkerlandhoofd te verhoogen met een houten juk van 1.50 M. hoogte. Het leek dan mogelijk de brug horizontaal te houden (later zal blijken, dat dit niet kon). Een nadeel van dit punt was, dat zoo vlak bij den waterval met behulp van onze canvasbooten geen verbinding met den anderen oever onderhouden kon worden en zulks een 150 M. hoogerop diende te gebeuren, waar het water rustig en de stroomsnelheid hoogstens 1 M[sec. was. Bamboe bleek verder in de omgeving Tjipatat 2 Soekabiroes vrij veel te staan. Van de brug zou op den linkeroever een afrit naar het land gemaakt worden en in aansluiting daarop was de weg naar omhoog 15 M. hoogteverschil) ontworpen, die echter niet gemaakt kon worden wegens bebouwde sawahs en ook niet absoluut noodza kelijk was, evenmin als het verbeteren van den weg op den rechter oever. BEREKENING. Voorzien van deze gegevens werd de brug berekend. Als maximum-belasting werd aangenomen 300 KG/M2, wat ruim voldoende was, omdat zelfs dicht-opgesloten inf. dit gewicht niet geeft en bergart. minder belasting veroorzaakt. Ter publ. ontv. 26-2-'23. Red. J.M.T. 596

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 18