De dekbreedte tusschen de sluitribben moet 3 M. bedragen voor een colonnebrug voor inf. Bij een overspanning van 42 M. heeft een dergelijke brug een grootsten doorhang in het midden van 4.20 M., 1110 van de overspanning), terwijl voor het maken der schragen een zeeg van 1 M. (volgens de practijk 0.25 M. per 10 M' bruglengte) in aanmerking werd genomen. De vaklengte werd vastgesteld op 3 M., zoodat er 14 vakken waren met een schraag in het midden (fig. 1). Tegenover de belasting konden de gewichten van schragen, dek en kabels wel verwaarloosd wor den. Overigens zal de berekening niet worden opgenomen als zijnde voor de lezers van minder belang. Zij bracht uit, dat aan weerszijden twee kabels noodig waren van 7/8" en de jukpalen minstens 21 c. M. doorsnede moesten hebben om tegen knik bestand te zijn. HET SLAAN VAN DE BRUG. Op 6 Februari werd te 4.15 voorm. uitgerukt met een sectie op oorlogssterkte volgens de nieuwe formatie, aldus: 1 luitenant, 1 onderoff.-instructeur (facul tatief bij eenige sectie in te deelen), 2 sergeanten le klasse, 3 sergeanten 2e klasse, brigadiers* of korporaals, 30 genie-soldaten en 1 hoornblazer. Geëmployeerd werden hiervan: 1 sergeant 2e klasse als menage- en magazijnmeester, 1 hoornblazer als bivakwaker, 1 soldaat als oppasser en 1 soldaat als bijkok, zoodat op het werk 48 werkers aanwezig konden zijn. Verder werden aan de sectie toegevoegd: 1 korporaal-kok en 1 ziekenverpleger. De trein bestond uit: 1 keukenwagen, 1 filterwagen, 5 treinkarren G. T. en 1 treinkar B. T. (waarvan vier dagelijks naar Tjimahi gingen om gras, gaba, brood en vleesch te fourageeren) met 19 paarden en 11 geleiders. le. dag, 6 Febr. In den zijweg van de kampong Djati 1 naar Tjipatat 2 lag een voor voertuigen en paarden onbegaanbaar bruggetje, zoodat de trein op de herstelling daarvan wachten moest. Te 6 u. voorm. werd het bivak in de kampong Tjipatat 2 bereikt. Terstond werd met het werk begonnen, voorloopig bestaande in het kappen en naar de rivier brengen van bamboe en het ver nieuwen van bovenbedoeld bruggetje. Met dit laatste werk werd belast 1 sergeant le kl. met 4 Eur. en 4 Inl. genie-soldaten; zooals bij alle bruggen, vorderde het maken van het dek den meesten tijd. 't Eenvoudigste type, van een oeverbrug met aaneengesloten liggers lang 6 M. met 2 koppelingen (fig. 2), belette niet dat, nadat te 6.15 was begonnen met het afbreken der oude brug, de overgang eerst om 11 uur mogelijk was. Intusschen waren vier treinkarren ontladen om te gaan fourageeren en was de kok inmiddels begonnen met koken op den weg. Voor het overbrengen der karren en het weer 597

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 19