landschragen worden afgemaakt en verder aan beide zijden de vierbeenige schragen worden geconstrueerd, wat op de benauwde terreinstrooken en met die zware schragen niet makkelijk was. Om 8 uur werd van rechts de middelste schraag op de kabels gezet en door middel van de vlaggelijn van de overzijde naar het midden getrokken, met tuiertouwen aan het draagkussen van deze zijde overeind gehouden. Eén man ging mee om de juiste plaats in het midden te beoordeelen en de touwen los te maken. Daarna volgden elkaar om beurten een schraag van rechts en een van links, welk plaatsen zoo vlot verliep, dat om 9.30 alle 13 schragen op de kabels stonden (de vier posten der schragen glijden daarbij met sleuven, vlak onder een roos aangebracht, over de kabels). Op beide oevers werd nu bamboe voor liggers gekapt en aan gebracht, op den rechteroever de stootbalk gelegd, op den linker oever de landschragen gesteld en van weerskanten met het binden der liggers begonnen. Om 2 uur was dit alles gereed en werd het dek aangedragen, waarvan de laatste 3 M. inmiddels ook waren voltooid. Vier man waren onderwijl begonnen alle schragen langs de kabels met lange bamboes dóór te verbinden (voor meerdere stabiliteit), terwijl ten slotte de leuningen en de sluitribben werden aangebracht. Te 4.15 was de brug voltooid. Volgden nu: het opruimen van het terrein, het middageten, het pakken der treinkarren en om 6 uur de terugmarsch naar Tjimahi onder een stevigen regenbui, waar om 7.30 de kazerne bereikt werd. Er is steeds vlot en met opgewektheid gewerkt niettegenstaande den zwaren dienst. De brug was thans voltooid, hoewel nog niet geschikt voor cav. en bergart.: de overgang van paarden toch vereischt dubbel dek en zoo mogelijk ook zijpaggers (voor de schrikachtigheid der paarden). Waar echter de liggers zoo dicht op elkaar lagen, zou dit tweede dek wel later aangebracht kunnen worden, voorloopig was het bij noodzakelijkheid wel te verantwoorden met paarden over de brug te trekken. Een kleine berekening doet zien, dat onge veer 0.16 M' dek (de breedte is natuurlijk vrijwel onverschillig) per man en per uur gemaakt wordt (het maken der wila's inbe grepen), waaruit kan worden afgeleid hoe lang de aanmaak van een brugdek duurt. Wanneer dan ook een ploeg wordt afgezonderd om het dek aan te maken, die gelijk opwerkt met de overige manschappen, dan moet deze ongeveer 215 van het totale aantal manschappen sterk wezen, wil men het dek klaar hebben op het oogenblik, dat het kan worden aangebracht. Deze ploegsterkte lijkt heel groot, doch is practisch noodig gebleken. Omdat mijn detachement in deze 5 dagen al genoeg gepresteerd had en er geen mogelijkheid was bovendien in dien tijd een tweede dek gereed te krijgen, werd hiervan afgezien. Ook in ander opzicht was het werk niet voltooid: op den rechter- 602

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 24