oever was de toegangsweg vanaf den grooten weg niet verbeterd, zij het ook, dat de brug met eenen te bereiken was, terwijl op den linkeroever de weg naar boven eveneens nog ontbrak. Vonden deze omissies ten deele hun oorzaak in het feit, dat beide toegangswegen hier en daar over particuliere gronden zouden loopen, debet hieraan was tevens het Zaterdagsavond-in-garnizoen-terug-moe- ten-zijn. Alvorens de brug van een dubbel dek te kunnen voorzien en de toegangswegen voor een colonne met vieren geschikt te kunnen maken, hadden de manschappen toch eerst een rustdag moeten hebben. En met deze werkzaamheden zouden dan nog zeker twee nachten en twee dagen gemoeid zijn geweest. Omgerekend naar een sterkte van .50 man zijn ongeveer de volgende aantallen werkuren besteed: bamboekappen en aandragen 16 grondwerk toegangsweg (afrit) 3 aanmaak enkel dek 8 slaan van de brug 35 Totaal 62, dus afgezien van het kappen en aanbrengen der bamboe 44 uur. Uit een en ander kunnen de volgende conclusies getrokken worden: le. De snelheid waarmee een brug geslagen kan worden hangt af van: a. de plaatsen waar de benoodigde bamboe gevonden kan worden; b. de meerdere of mindere moeilijkheden die de bodemgesteld heid oplevert; c. de stroomsnelheid van het water; d. het al of niet bandjirren van de rivier. 2e. De sterkte van den troep, die belast wordt met het in korten tijd (zooals voor oorlogsdoeleinden noodig is) slaan van een brug van eenige overspanning (40-60 M.) moet, gezien den tijd, dien 1 sectie daarvoor noodig had, minstens bedragen 1 compagnie Genietroepen, d. i. dus 200 werkers, waarbij niet gevreesd hoeft te worden, dat de menschen elkaar in den weg zullen loopen, als de werkzaamheden maar behoorlijk verdeeld worden, terwijl tevens Inf. dient te worden toegevoegd voor het niet-technische werk (kappen en aanvoeren van bamboe, grondwerk, c. q. maken van dek, een en ander op aanwijzingen van toe te voegen genie kader) Hieruit volgt tevens, dat de vroeger bij de Brigade ingedeelde eenheid van y2 compagnie Genietroepen niet alleen ten eenenmale onvoldoende was, doch dat ook de thans bij de Divisie ingedeelde compagnie geheel ontoereikend is: is er eenig belangrijk werk, bv. brugslag (wat wel het meest voorkomende werk hier 603

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 25