zal zijn), dan moet daaraan de heele compagnie gezet worden wil in korten tijd iets bereikt worden, zoodat dan voor ander werk geen genie-soldaat meer over is. Voor indeeling bij de Divisie zijn dan ook 2 compagnieën Genietroepen wel het m i n i- mum te noemen. 3e. Het is onmogelijk te zeggen (zooals maar al te vaak gebeurt) „Ik sla die brug inuur", of een uitvoerbare opdracht te geven: „Overuur moet daar en daar een brug voor dat en dat gebruik gereed zijn". De tijdsduur hangt absoluut af van de sub le genoemde omstandigheden en van het aantal beschik bare pioniers en de sterkte der c. q. beschikbaar te stellen inf. en van al deze factoren is zoowel de opdrachtgever, als de Genie commandant afhankelijk. Deze oefening heeft tevens verschillende gebreken aangetoond van onze gereedschaps- en reserve-uitrustingen, die ik echter als zijnde een specifieke Genie-aangelegenheid niet verder zal vermelden. Met het voorafgaande, geldende uit den aard der zaak natuur lijk naar het brugtype gewijzigd-in meerdere of mindere mate voor alle soorten van bruggen, hoop ik eenigen kijk gegeven te hebben op de verschillende omstandigheden, die den brugslag beïnvloeden en de moeilijkheden die zich daarbij voordoen. 4. DE EENHEID VAN COMMANDO BIJ DE ENTENTE- MOGENDHEDEN EN BIJ DE CENTRALEN1), door H. G. De nadeelen van Coalitieoorlogen, waarbij geen eenheid van co bestaat, zijn te bekend om ze in den breede te bespreken. Ook de Geallieerden ondervonden in den wereldoorlog al zeer spoedig die nadeelen. Gedurende korten tijd en op een beperkt front kwam men door den dwang der gebeurtenissen in 1914 tot een eenhoofdig co over troepen van de Entente-mogendheden. Het was in 1914, toen de Duitschers hunne zeer hevige aanvallen op de Yserlinie deden, welke hun tegenstanders slechts met de grootste moeite konden afslaan. De minderheid der troepen van de Entente-mogendheden was zeer groot; een doorbreking van hun liniën was steeds te verwachten. Joffre had aan Eoch het bevel over de troepen op het N. W. deel van het operatietooneel toevertrouwd. Foch was het, die door zijn bijzondere energie zijn onder-comdtn wist te bezielen en de troepen bracht tot steeds hernieuwden tegenstand. Bekend is het, hoe French de verdediging wilde opgeven en het Eng. leger Z. W. Ter publicatie ontv. 18—6—'23 Red. I. M T. 604

Indisch Militair Tijdschrift | 1923 | | pagina 26